pairz1

Čo musíte vidieť v Paríži

Louvre Museum     Eiffelova veža

Železná dáma  postavená v roku 1889 Gustavom Eiffelom, nie je len symbolom Mesta svetiel ale aj symbolom samotného Francúzska. Hoci je vysoká 324 metrov, nárok na slávu ako najvyššie dievča na svete stratila v roku 1930, kedy ju prevýšila Chrysler Building, no napriek tomu je stále na čo pozerať. Zástup idúci hore či už schodmi alebo výťahom je dlhý, ale výhľad určite stojí za čakanie. Ak chcete obdivovať vežu z diaľky, usaďte sa ku stolu pri Múzeu na pobreží Branly.

Louvre Museum     Louvre múzeum

Pre milovníkov múzeí, je toto miesto “materskou loďou umenia“. Stavba bola postavená v 12. storočí, pôvodne ako pevnosť a v 14. storočí bola premenená na kráľovský palác. Poslednú úpravu uskutočnil architekt I.M. Pei so svojou sklenenou pyramídou – kontroverznou modernou stavbou  naproti tradičnej budove. Sklenená pyramída prepúšťa svetlo do podzemnej časti. Vystaveného je tu umenia dostatok na celý život – presnejšie ide o tri krídla s 35 000 kúskami. Iste neprehliadnete davy návštevníkov, ktorí sa snažia ukradnúť si od Mony Lízy pohľad, ktorí pred nimi skrýva.

Notre Dame Cathedral     Katedrála Notre Dame

Tento najpozoruhodnejší kostol v Paríži je skvelým príkladom gotickej architektúry. Nachádza sa na západnej strane ostrova Île de la Cité, ktorý leží uprostred rieky Seiny a bol niekdajším centrom stredovekého Paríža. Toto majstrovské dielo sa začalo konštruovať v roku 1160 a katedrála sa ihneď stala centrom náboženského života vo Francúzsku (zvolávanie na tretiu križiacku výpravu bolo uskutočnené z jeho ešte nedokončených stien). Nachádza sa tu najväčší organ vo Francúzsku a tiež vitráž, ktorú daroval kráľ Saint Louis. V roku 1944, kostolné zvony oznámili oslobodenie Paríža od Nemecka.

Arc de Triomphe    Víťazný oblúk

Na mieste, ktoré môžeme označiť ako centrum Paríža (presnejšie medzi Louvrom a Veľkým oblúkom bratstva) leží gigantický a veľkolepý Víťazný oblúk. Keď sa budete k nemu blížiť, zistíte, že je to očividne životu nebezpečné dostať sa k  hektickému dopravnému kruhu, ktorý obklopuje monument a predstavuje nebezpečenstvo pre peších turistov. Žiaden strach, podzemná pasáž vás prevedie popod toto šialenstvo. Fotografie robte z druhej strany ulice. Oblúk je príliš veľký na to, aby sa zmestil na fotografiu zblízka a navyše už spomínaný dopravný kruh pri Víťaznom oblúku by bol hazardom aj pre najviac neohrozených turistov. Otvorené denne od 10:00.

Basilique du Sacre-Coeur     Sacre-Coeur Basilica (Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca)

Sacre-Coeur Basilica je rímsko-katolícky kostol v Paríži. Nachádza sa na vrchole Montmartre, najvyššom bode v Paríži. Bazilika predstavuje jeden z najtypickejších obrazov Paríža, s úplne bielou siluetou viditeľnou z mnohých miest v meste. Celá budova je postavená z travertínu, čo je typ kameňa, ktorý produkuje minerál vápenec, ktorý dodáva kostolu čistú bielu farbu. Nádherná mozaika a umelecky vyrobené krypty sú predmetom osobitného záujmu v kostole. Bohoslužby sa tu konajú pravidelne a preto aj turisti by mali byť primerane oblečení.

Avenue des Champs-Élysees     Avene des Champs-Elysees (Elyzejské polia)

Olemovaná stromami, pouličnými predavačmi, reštauráciami, terasami s kaviarňami a (samozrejme) butikmi – to je Avene de Champs-Elysees, jedna z najznámejších ulíc sveta. Dokonca existuje rovnomenná pieseň (Oh, Champs Elysee. Je m’baladais sur l’avenue, le coeur ouvert a l’inconnu…). Keď sa dostanete na koniec, určite doprajte svojim unaveným nohám a vyprázdneným peňaženkám prehliadku  Víťazného oblúka s voľným vstupom.

Seine    Seina

Od Louvra k Eiffelovej veži, od Námestia svornosti k Veľkému a Malému palácu, vývoj Paríža a jeho histórie môžete vidieť z rieky Seiny. Katedrála Notre Dame a Sainte Chapelle sú architektonické majstrovské diela a Haussmannove široké námestia a bulváre ovplyvnili koncom 19. a začiatkom 20. storočia plány miest po celom svete. Dnes táto oblasť predstavuje pozoruhodný príklad mestskej architektúry nábrežia rieky, kde vrstvy histórie sú harmonicky usporiadané a to je dôvod, prečo bola táto oblasť v roku 1991 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Disneyland Paris    Disneyland Paríž

Mickey, po francúzsky vyhláskované ako Mee-kay a jeho priatelia sú rovnako priateľskí ako v Spojených štátoch. Horská dráha, ktorá jazdí v Adventurelande, Discoverylande a Fantasylande vás vezme v okamihu späť do detstva. Disneyland pozostáva z troch rozdielnych objektov – Disneyland parku, zábavného parku filmového štúdia a Disney Village, ktorý ponúka nákupy a zábavu a navrhnutý bol Frankom Gehrym. A dospelí, ktorí sa potulujú v okolí Disneylandu v Paríži, si môžu užiť blízke zámky.

Musee d'Orsay    Musee d´Orsay

Najlepšie múzeum v Paríži (názor cestovateľa) a zároveň menej preplnené a nie až tak drahé ako niektoré iné, známejšie múzeá v Paríži (mám na mysli Louvre múzeum). Pritom ponúka všetko impresionistické umenie, nádherné sochy a rôzne zaujímavé výstavy, aké si len môžete priať. Pre ten najlepší zážitok je múzeum otvorené vo štvrtky do 21:15 (čo je dosť dlho). Je to ten najlepší čas ho navštíviť, pretože na chodbách stretnete len zopár ľudí.

Montmartre     Montmartre

Svetovo preslávená Parížska štvrť Montmartre je domovom romantickej, diletantskej kultúry, ktorá robí Paríž tak slávnym. Kedysi to bol domov umelcov ako Money či Van Gogh a Montmartre pokračuje aj naďalej v podporovaní umenia, kultúry a bohémskeho spôsobu života. Na vrchole hory je postavená Basilique du Sacre-coeur (Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca). Počas toho ako budete kráčať chodníkom, určite neprehliadnite pouličných zabávačov. Potom čo si pozriete kostol, strávte popoludnie s pohárom vína, bagetou a syrom a popritom si užívajte výhľad zo schodov baziliky – je to jeden z najkrajších výhľadov v Paríži.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *