zc39073

Akciové letenky na Kubu už od 540 EUR letecky z Prahy

Tabakové plantáže, odkiaľ pochádzajú tie najlepšie cigary na svete, unikátne vápencové útvary (mogotmi), pastelovo sfarbené domčeky v Trinidade, Údolie cukrovarov alebo park Topes de Collantes s najvyšším vodopádom na Kube, to je len malý výpočet zaujímavostí, ktoré ponúka zvedavým turistom Kuba.

cuba ľ leenka cuba leenka
Kuba rozhodne nie sú len pláže, hotely a miešané koktaily na bare. Je to krajina bohatá na prírodné krásy i kultúrne pamiatky, ktoré určite stoja za to navštíviť.

A že toho má tento karibský raj naozaj čo ponúknuť – ako znalcom histórie a milovníkom umenia, tak aj outdoorovým nadšencom a ľuďom zaujímajúcim sa o tropickú faunu a flóru. Sú tu historické mestá z koloniálnych čias, unikátne prírodné ekosystémy a kultúra síce veľmi odlišná od tej našej, ale o to viac zaujímavá. Vytipovali sme preto niekoľko zaujímavých miest, ktoré pobyt na Kube dokážu veľmi dobre spestriť.
Paríž uprostred Karibiku – kubánska Havana
Kubánska Havana je nielen hlavným mestom Kuby, ale s viac ako 2 miliónmi obyvateľov aj najväčšou metropolou celého Karibiku. Prvá zmienka o „La Habana“ sa objavila už v roku 1515 a dodnes tu môžeme nájsť rozsiahle stavby vzniknuté práve v tomto období. Havana je ukážkovým príkladom toho, ako je možné architektonicky skĺbiť koloniálne pamiatky s budovateľskými prvkami doby komunizmu tak aby to nepôsobilo nesúrodo.
Pri návšteve Havany si určite nenechajte ujsť prehliadku havanskej pevnosti La Fuerza. Tá je centrálnym bodom celého opevnenia mesta a zároveň vôbec najstarším opevnením na celom americkom kontinente. Ďalšou známou stavbou je havanský Capitol z rokov 1926-29. Jeho podoba s Capitol, ktorý stojí vo Washinghtonu rozhodne nie je náhodná – ide o jeho kópiu, ktorá je dokonca vyššia ako pôvodná stavba v USA. Takmer povinnosťou je aj prehliadka námestia Las Armas s koloniálnymi palácmi po jeho obvode a bývalého prezidentského paláca.

Dušou a srdcom Starej Havany je potom bezpochyby pobrežná kolonáda Malecón. Tento osem kilometrov dlhý bulvár je orientovaný smerom k americkým brehom a je symbolom slobody a kubánskeho nočného života. Svoju návštevu Havany potom môžete potvrdiť podpisom na stenu v najslávnejšej reštaurácii v krajine. Možno sa váš podpis bude skvieť vedľa podpisu niektoré z celebrít, ktoré podnik Bodeguita del Medio navštívili pred vami.

Pravá unikátna architektúra historického jadra zvaného „Stará Havana“ vyniesla toto mesto až na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Navyše je kubánska metropola podľa štatistík jedným z najbezpečnejších miest nielen Latinskej Ameriky, ale aj v celosvetovom meradle.
Mekka kultúry – Trinidad
Ďalším z veľkých centier Kuby je Trinidad v centrálnej časti hlavného ostrova. Ten je považovaný za kultúrne centrum krajiny a dôkazom toho je množstvo umeleckých galérií v jeho uliciach. Poznávacím znamením Trinidadu sú domy vymaľované v pastelových farbách, ktoré tak vytvárajú absolútne unikátny panorámu mesta. Trinidad je mimo iného ďalším z celkom ôsmich kubánskych miest, ktoré sa môžu pýšiť zápisom na listine UNESCO. V Trinidade sa tiež nachádza jedna z najkrajších kubánskych pláží – Playa Ancon.

Na dohľad od mesta sa rozkladá „Údolie cukrovarov“, kde sa predtým na zhruba 270 kilometroch štvorcových nachádzalo viac než 70 cukrovarov. Táto oblasť tak bola svetovým centrom výroby cukru a pracovalo tu až 30 000 otrokov. Dnes toto obdobie pripomínajú len budovy zaniknutých cukrovarov, múzeá a informačné tabule.

 

Ubytovanie na Kube rezervujte tu:  Ubytovanie rezervujte tu

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *