belgra

Čo sa oplatí vidieť pri návšteve Belehradu

Je pravda, že Belgrad nie je úplne typická  populárna víkendová destinácia ako Praha alebo Viedeň. Na prvý pohľad je Belehrad šedá myška, mierne nezaujímavé mesto. Prechádzkou ulicami hlavného mesta Srbska človek môže mať občas dojem že sa sa vrátil v čase. Kto však ale dá šancu Belehradu, určite neoľutuje. Stojí to zato. Toto mesto je jednou z najstarších v Európe (už existuje viac ako 7 000 rokov!) A je skutočne jedinečnou kombináciou budov a pamiatok z rôznych časov. Kelti, Rimania, Byzancii, neskôr Bulhari, Srbi, Maďari, Turci, Rakúšania, Rusi ovplyvnili mesto. Bohatá história Belehradu je nesmierne turbulentná. Áno, nájdeme tu opustené ruiny. Ale sú tu aj krásne parky, múzeá, galérie, úzke, očarujúce ulice, elegantné námestia, reštaurácie, kaviarne a kluby. To všetko robí z Belehradu jedinečným a veľmi príjemným mestom. A ako bonus, Belgrad je lacný.

Belehrad je krásne mesto s dva miliónmi ľudí, Belehrad, leží na sútoku Dunaja a Sávy. Prvá vec ktorú môžeš pri príchode rovno urobiť je zastaviť na lahodný nápoj alebo lahodný obed na jednom z riečnych lodí ktoré sú premenené na reštauráciu. Srbské hlavné mesto sa rýchlo stalo centrom medzinárodných festivalov, keďže sa tu každý rok koná viac ako 100 festivalov, takže si môžeš byť istí že nudiť sa tu nebudeš, hlavne v letných mesiacoch.

Avala Tower

Avala Tower

bola nanovo zrekonštruovaná v roku 2010, čím sa stala najvyššou telekomunikačnou vežou na Balkánskom polostrove. Pôvodná veža pred tým ako bola zbombardovaná, bola pýchou regiónu. Z verejných zbierok však sa im podarilo nanovo  prestavať vežu. Piata najvyššia budova Srbska Tower Avala je vysoká 206 metrov.

Kalemegdan
Kalemegdan


Široko ďaleko najobľúbenejšia atrakcia Belehradu. Kým na iných miestach mesto je mierne pokojné a máš pocit že si jediný turista v meste tu stretneš skutočné davy.Kalemegdan, tiež nazývaná belehradská pevnosť, je najstaršou časťou mesta. Pevnosť postavená na skalnatom kopci pri ústí rieky Sávy. Najlepší čas ísť tu je neskoro popoludní na západ slnka. Kalemegdan je obľúbeným miestom na stretnutie, prechádzku alebo relaxačným miestom. Stačí si nájsť voľnú lavičku a vychutnať si atmosféru. Takto to robia aj domáci, tak prečo sa k nim nepridať?

Beograd, Uš?e

Usce

Môžeš obdivovať najkrajšiu panorámu z parku Usce, Nachádza sa na strane rieky Sávy pri Novom Belehrade, vedľa mosta Brankov. Počas posledných rokov sa stala najvýznamnejším miestom podujatí v Belehrade, kde hostia okrem iného koncerty Madonna, Metallica a Billy Idol. Najobľúbenejšou časťou parku je cesta pozdĺž rieky Sávy smerom k starej belehradskej štvrti Kosančićev Venac. Nachádza sa tu pamätník obelisku nazývaný „Večný oheň“.V parku sa tiež nachádza nedávno zrekonštruované Múzeum súčasného umenia (MSU) a jeho okolie je zdobené sochami súčasných umelcov.

Skadarlija
Skadarlija

Ten, kto nenavštívil Skadarliu, nebol v Belehrade – hovorí Srbské príslovie. Tak teda hor sa do toho, a nenechaj si ujsť slávnu štvrť, kde žili, pracovali a trávili čas maliari, básnici, herci a hudobníci na terasách útulných reštaurácií a kaviarní. Dnes je Skadarlija jedným z najnavštevovanejších miestom v Belehrade. Na starobylej  ulici sa nachádza mnoho slávnych kaviarní a reštaurácií.

Cez letnú sezónu hudobníci hrajú na terase každej reštaurácie, najčastejšie tradičné srbské melódie. Atmosféra celej ulice pripomína Montmartre v Paríži. Kedysi sa tu totiž zhromažďovala umelecká a spoločenská smotánka Belehradu. Ak pôjdeš sem, určite navštív aspoň jednej z reštaurácií alebo si sadni na kávu, alebo aj na večeru, kde si budeš môcť ochutnať výbornú srbskú národnú kuchyňu. Pred večerou si môžeš dať aj tú slávnu Rakiu a potom už len  hor sa do večera… Život sa tu začína neskoro večer a končí v skorých ranných hodinách.

Skadarlija2

Cerkiew świętego Sawy – kostol sv. Savy

Tento kostol je určite najpôsobivejšou budovou v meste. Po spomýnanom Kalemengdanu Kostol sv. Savy je  ďalšou najnavštevovanejšou atrakcia Srbska. Najväčší pravoslávny kostol sv. Sávy je dominantnou pýchou Belehradu, s vysokou kopulou 134 metrov. Ak chceš ísť byť ešte vyššie, vrch kopule má zlatý kríž, ktorý je takmer 12 metrov vysoký. Kostol je pod rekonštukciou, ale krypta( ktorej rekonštrukcia je hotová a vstup je bezplatný)stojí určite za návštevu

Cerkiew świętego Sawy

Turecké pamiatky

Belehrad bol omnoho viac turecký ako napríklad Budapešť. 150-ročná turecká vláda v Srbsku trvala 300 rokov v Srbsku a Belehrad bol prepustený z osmanskej vlády až v roku 1815. Z tohto dôvodu je tu o niečo viac osmanských pamiatok ako v meste Budapešť. Najznámejšia je Damada Ali Pasa čo je mauzoleum z otomanskej ríše.

Nikola Tesla v Belgrade

Jeden z najznámejších svetových učencov a vynálezcov, sa zaoberal predovšetkým elektrinou, magnetizmom a strojárstvom. V centre Belehradu sa nachádza múzeum  Nikola Teslu ktorá je domovom tisíce dokumentov, kníh, fotografií a kresieb súvisiacich s jeho tvorbou.

Nikola Tesla v Belgrade

Katedrála sv. Marka

Stavba katedrály bola dokončená okolo roku 1940 a nahradila drevený kostol z roku 1835. Jeden z najväčších ortodoxných kostolov v krajine sa nachádza v centre Belehradu v parku Tashmajdan. Nachádza sa neďaleko budovy Parlamentu. Kostol je plný svätých obrazov ktoré stoja za pozretie.

Ada Ciganlija

je umelým polostrovom na rieke Sáva, ktorý prechádza stredom Belehradu. S krásnymi plážami a rôznymi športovými zariadeniami môže Ada Ciganlija priláka každoročne viac ako 100.000 návštevníkov počas letných mesiacov.

Ada Ciganlija

Kde sa dá dobre a lacno najesť v Belehrade?

Pizza trg

V reštaurácií  Pizza trg  nielenže plnia cesto džemom, nutellou alebo tvarohom, ale aj šunkou, množstvom syra, kyslou smotanou a jogurtom. Dávka je taká veľká, že človek nebude hladný do večera a ako bonus jedlo tu stojí len par drobných eur. Okrem palaciniek môžeš tiež objednať pizzu.

Pljeskavica- Roštilj Čaki

Na odľahlom mieste vedľa základnej školy robia z Belehradu najlepší pljeskavicu. Budova je malý pivovar zopár stolmi a niekoľkými stoličkami vo vnútri, ale ľudia prichádzajú a odchádzajú  a berú jedlo aj zo sebou. Mnohí ľudia kupjú na take away- čiže so sebou. Vypýtať si môžeš pljeskavicu v syrovom prevedení  a z troch druhov mäsa , je to skutočná dobrota.

Beograd ; Buregdzzinica Sarajevo ; burek ; pita ; zavijacca , hrana 07.03.2013. Snimio:Dragan Jevremovich

Burek – Buregdžinica Sarajevo

Ak si už v Belehrade, potom je nevyhnutné vyskúšať Burek, čo stojí za vyskúšanie v jednom z najstarších reštík v meste. Navštíviť môžeš aj ty  Sarajevského Bureka, ktorý  je skutočný rodinný hostinec so starými fotografiami na stenách a historické obrazy z Belehradu. Naservírujú ti tu špenátovo-tvarohový, syrový, hubový burek, ale aj mäsitú verziu. Jedlo je tu vždy čerstvé a teplé.

Domáca káva – Blaznavac

Toto miesto sa oplatí tiež navštíviť kôi jedinečnej atmosfére a ako bonus káva je tu tiež vynikajúca! Naservírujú ti tu domáca verziu kávy, skutočnú špecialitu. Vo večerných hodinách, atmosféra kaviarne sa premení na vzrušujúce bar, ktorýmôžeš zažiť aj ty.

Staré Mesto Belehradu

Knez Mihailova je hlavnou ulicou v centre Belehradu. Táto ulica je jedným z najlepších miest, kde môžeš cítiť pulzujúce mesto v plnom prúde.
Knez Mihailova je domovom mnohých národných a medzinárodných kultúrnych inštitúcií. Nachádza sa tu Srbská akadémia vied a umenia, Centre Culturel Français, Instituto Cervantes a Goetheho inštitút…), Veľa veľa kaviarní a reštaurácií, niekoľko hotelov a ubytovní a mnoho miestnych a celosvetových značkových obchodov ,
Architektúra na ulici je zmesou mnohých štýlov v Belehrade. Ulica a jej okolie sú chránené ako dôležité kultúrne dedičstvo.
Najvýznamnejšie chrámy Starého mesta sú pravoslávny kostol sv. Alexander Nevský (Cara Dušana 96) a jediná belehradská mešita – Bajrakli (Gospodar Jevremova 11). Milovníci múzeí by mali navštíviť Etnografické múzeum ktoré sa tu nachádza tiež.

Zábava a nočný život v Belehrade

Belehrad je známy svojím nočným životom. V niektorých častiach mesta, v uličných štvrtiach,sa koná párty na každom rohu. Na pobreží Sávy je podnikov ktoré organizujú žúrky. V lete je tu oveľa viac nočných klubov ako v zime. Pre mladých ľudí v Belehrade (a večnú mládež)  ktorý majú radi nočný život máme dobrú správu. Party sa tu kona 7 dní v týždni, Takže ak nie si v Belehrade iba cez víkend ale iný deň, nezúfaj.  Možnosti je tu veľa, takže hor sa do nočného života. V Belehrade sú kluby veľmi populárne na lodiach. Existujú rozdiely vo veľkosti, kapacite hostí, charaktere, hudobnom žánri.

macura

Múzeum Macura

bolo otvorené v máji 2008 a predstavuje dôležitú súčasť srbskej umeleckej scény. Múzeum ponúka umeleckú zbierku Macura, ktorá je jednou z najväčších súkromných zbierok moderného umenia v juhovýchodnej Európe, a zahŕňa diela umelcov avantgardy 20. storočia, s veľkým zameraním na hnutia začiatkom 20. storočia ako Dada, Zenitizmus, surrealizmus, konštruktivizmus, viedenský aktivizmus a ďalšie. Zahŕňa maľby a sochy, ale aj priemyselný dizajn.

New Zwezda Cinema

New Zvezda ( Kina hviezda) je viac ako len miesto, kde sa dá pozrieť film. Je to stretávací bod pre milovníkov filmov a záujemcov o kultúru.
Zvezda, najstaršie kino v Belehrade, bolo otvorené v roku 1911. Umiestnenie kina bolo ateliérom Milana Jovanovića, známeho srbského fotografa. Budova bola zapísaná ako Unesco, pretože to bolo prvé postavené fotoateliérové štúdio v Belehrade. Filmy sa tu premietajú v srbskom jazyku.

Jevremovac

Botanická záhrada Jevremovac, v centre Belehradu

Určite to poznáš aj ty. Niekedy máme tie najkrajšie veci priamo pod nosom a predsa ich nevidíme. Jedným z najlepších príkladov je aj Belehradská botanická záhrada Jevremovac ktorá je skutočnou perlou hlavného mesta a zabudnutý raj v centre mesta. Veľa obyvateľov hlavného mesta,žiaľ ani nevedia že ju tam majú a nikdy ešte nenavštívili botanickú záhradu, ktorá je oázou duše.ak budeš v meste, tak sa sem prídi pozrieť a nabrať pozitívnu energiu.

rakija

Čo sa oplatí vyskúšať a zažiť v Belehrade?

Ak si už meste, tak by bola škoda nenavštíviť Rakia Bar Belehrad

Rakia je typické Balkanský nápoj(ovocné brandy), ktorý sa oplatí ochutnať pri návšteve mesta.

Bar Rakia sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Národného divadla a Národného múzea, na jednom z najkrajších miest v meste. Bar Rakia je skvelou voľbou, ak si chceš dať drink pred večerou alebo ak sa rozhodneš stráviť večer v príjemnej atmosfére baru popíjaním rakie s kamarátmi. V tomto bare si môžeš vybrať z viac ako päťdesiat rôznych druhov srbských tradičných nápojov, ktoré spĺňajú vysoký štandard kvality.

Ako sa dostať do Belehradu z Bratislavy?

Do Belehradu sa dá dostať autom, vlakom alebo autobusom. Asi najpohodlnejšou a najlacnejšou voľbou je cesta autobusom. Cesta trvá 5-6 hod. Z Bratislavy sa dostaneš napríklad spoločnosťou Flixbus, už od 18 EUR jedným smerom. Viac info nájdeš tu: https://www.flixbus.sk/autobusy/belehrad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *