DSCN4822

Po stopách Drakulu – alebo čo sa oplatí vidieť v Transylvánií (Rumunsku)

Po stopách Drakulu – alebo čo sa oplatí vidieť v Transylvánií (Rumunsku)

Transylvánia je srdce Rumunska, ktoré je úsko spojené s tajomným príbehom o Draculovi. Ale iba málokto vie, že táto oblasť je skutočným skrytým prírodným a historickým pokladom a ponúka svojim návštevníkom mnoho nezabudnuteľný zážitok . Keď aj ty plánuješ v blízkej budúcnosti vybrať po stopách Drakulu a navštíviť Rumunsko – konkrétne oblasť Transylvánie tak čítaj ďalej. Pripravili sme pre teba tie najlepšie čo oblasť ponúka pre svojich návštevníkov a rozhodne treba na vlastnej koži zažiť, vyskúšať alebo vidieť.
DSCN4870

DSCN4853_2
Transylvánska je krajina..
kde na každom rohu človek má možnosť vidieť stáda kráv alebo kočiare ktoré ťahajú kone po uliciach. Je to pomerne bežné. Ľudia sú tu naozaj veľmi priateľskí a dobrí hostitelia. Väčšina dedín sa v oblasti Transylvánie akoby od stredoveku ani nezmenila. Svojou mystickou čarovnou atmosférou získajú aj teba.

Pri návšteve Transylvánie rozhodne nenechaj ujsť:

Hrad Peles

ktorý je považovaný za vzdialeného príbuzného nemeckého svetoznámeho zámku Neuschwanstein v Bahovorsku, ktorý právnom patrí medzi najkrajšie hrady v Európe. Pôvodne hrad Peles bolo letným sídlom rumunskej vlády, resp. kráľa Karola I. a dnes ponúka návštevníkom nádherný výhľad a možnosť nazrieť do rôznych zákutí hradu . Hrad a jeho okolie sú pravidelne otvorené pre turistov, ktorí chcú obdivovať Novorenesančnú architektúru, gotické sochy.

 

DSCN4634

 

DSCN4717

 Sighisoara

Je rodisko slávného Draculu. Sighisoara je jedno z ďalších miest v Transylvánii, ktoré určite stojí za návštevu. Sighisoara, ktorá je asi dve hodiny jazdy severovýchodne od  mesta Brašov. Toto mesto je navštevované mnohými turistami, pretože je rodiskom Vlada Tepesa známeho ako Dracula. Sighisoara je jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Európe. Hlavnou atrakciou Sighisoara je stredoveký hrad. Deväť z bývalých dvadsiatich veží a bašty hradu sú dodnes nedotknuté v dobrom stave a sú ohraničené 930 m dlhou hradnou stenou.
V stredoveku bolo mesto Sighisoara jedným z najdôležitejších ekonomických uzlov aj cirkevným v Transylvání. Sighisoara, najmalebnejšia stredoveká oblasť v Transylvánii, svojimy romantickými dláždenými uličkami, farebnými domami a ozdobenými kostolmi ponúka návštevníkom možnosť príjeme stráviť voľný čas. Stojí za pozretie v meste vládny dom a kostol na kopci. Návšteva tohto mesta je ako návrat v čase, takže určite sa máš načo tešiť.  Symbolom mesta je veža s hodinami, ktorá je viditeľná zo všetkých častí mesta. Toto mesto má tisíce rokov histórie, s tromi národmi, rumunskými, maďarskými a saskými, ktoré ukazujú dokonalé spolužitie v mieri.
Každý rok v lete sa tu koná Stredoveký festival Sighisoara , čo má veľký vplyv na turizmus. Festival „Stredoveký Sighisoara“ je  najstarší stredoveký festival v Rumunsku, ktorý je naozaj autentický a koná sa každý rok posledný júlový víkend.

DSCN4722

Hrad Bran

Ďalšie miesto ktoré nemôžeš vynechať pri návšteve Transylvánie. Hrad Brašov, ktorý leží asi 170 km od hlavného mesta Bukurešť. Podľa legiend, toto je jediný hrad široko ďaleko v okolí, ktorý úplne zapadá do opisu hradu Dracula. Je to naozaj jedinečné miesto ktoré máš možnosť navštíviť aj ty 365 dní v roku naozaj za symbolických pár EUR.
Napriek nespočetnej prestavbe si hrad zachoval stredovekú podobu. Vo vnútri kaštieľa vládne ozajstná upírska kultúra, ktorá dostane aj teba. Pred vstupom do hradu je tzv. Trh Dracula, kde môžeš kúpiť od drakulovej šálky, zubu všetko možné aj nemožné.
Kaštieľ je na skalnatom útese, a na všetkých štyroch podlažiach je zariadené dobovým nábytkom, saskými kachličkami. O drakulových obrazoch vyvesených na stenách a tajomné točiacich schodoch ani nehovorím..
Hrad Bran je svedkom každoročných hudobných letných festivalov, hudobných prehliadok a potravinových festivalov ktoré ročne navštívi pol milióna turistov. V skutočnosti Dracula nikdy navštívil tento hrad. Hrad Bran  zostane preto navždy miestom legiend.

 

DSCN4836

DSCN4822

DSCN4833

 

Turda – soľná baňa

Menej ako pol hodiny z centra mesta Cluj-Napoca sa nachádza soľná baňa v meste Turda. Turda sa stala obľúbenou turistickou atrakciou, ktorú každoročne navštevuje stále viac a viac turistov. Od roku 1992 ju navštívilo viac ako 2 milióny turistov, nielen z Rumunska, ale z celého sveta. Business Insider ho dokonca vyhlásil za najkrajší podzemný priestor na svete a patrí medzi najkrajšie turistické destinácie sveta, hovorí CNN. A musím súhlasiť, že soľná baňa Turda nie je len obyčajná soľná baňa, v suteréne si môžeš zahrať minigolf, bowling alebo si dokonca prenajať loď v tejto pod zemskej rozprávkovej krajine.

 

DSCN4654

DSCN4651

 

DSCN4648

Bánffy hrad

Bonchida (Bontida), Kolozs (Cluj) kraj je jedným z najpozoruhodnejších transylvánskych šľachtických sídiel, ktoré v súčasnosti funguje ako vzdelávacie a kultúrne centrum, ktoré priťahuje päťdesiat tisíc návštevníkov ročne. Kedysi krásna budova je v súčasnosti v rekonštrukcii, ale môžete si vychutnať relaxačnú prechádzku, vidieť poklady hradu, alebo len mať šálku kávy na nádvorí. V lete sa tu koná jeden z najväčších elektronických hudobných festivalov, Electric Castle, a je tu mnoho ďalších kultúrnych a spoločenských podujatí.
Ak sa zaujímš o históriu, zrúcaniny, príbehy o hradoch a elektrickú hudbu tak návšetva Bánffy je pre teba to pravé orechové. Banfy kaštiel, kedysi známy ako Versailles v Transylvánii, bol pred storočiami najpozoruhodnejší v regióne. Zámok, ktorý je tichým svedkom viac ako 600-ročnej histórie, je dnes vďaka živej kombinácii jedinečných kombinácií reštaurátorských snáh a hosťovaniu veľkého hudobného festivalu živší ako kedykoľvek predtým.

Brašov alebo „európsky hollywood“

Ďalšie top miesto v objatí  hôr. Brašov alebo známe aj ako európsky Hollywood má okolo 300 000 obyvateľov. Je atraktívny nielen vďaka krásnej okolitej prírode, ale aj vďaka zachovalému stredovekému centru s mnohými historickými pamiatkami. Nad Brašovom sa týčia zalesnené hory Tampy, na ktoré je možné sa dostať lanovkou. Vrchol kopca ponúka krásny výhľad na historické centrum mesta a okolité hory. V centre mesta sa nachádza množstvo úzkych ulíc, obchodov, barov. A pre nákupné maniačky mám jednu dobrú správu. V Brašove je kopec super obchodov s oblečením (aj lacnejším) takže si tu príde každá na svoje.

DSCN4796

Cluj Napoca

Návšteva botanickej záhrady je na prvom mieste a top zaujímavosťou čo mesto ponúka svojim návštevníkom. Jednou z atrakcií, ktoré musíte vidieť je Botanická záhrada, ktorú založil profesor Alexandru Borza z Univerzity v Cluj-Napoca a ktorá bola otvorená pre verejnosť v roku 1925. Je to dnes jedno z najobľúbenejších miest v meste.  Botanická záhrada je otvorená každý deň od 8:00 do 20:00. Pri prechádzka okolo veľkých stromov môžeš pozorovať viac ako 10.000 druhov rastlín umiestnených v tematických záhradách a skleníkoch.
Mimo záhrady stojí za to navštíviť hlavné námestie mesta a navštíviť kostol sv. Michala (gotické majstrovské dielo), sochu a rodisko kráľa Mateja, palác Bánffy, v ktorom sa nachádza Múzeum výtvarného umenia a chrám Piaristov.

Targu Mureş

Targu-Mures je jedno z najväčších miest v Rumunsku a jedno z najkrajších miest s mnohými barokovými, neoklasicistickými a secesionárskymi budovami, ako je kostol sv. Jána Krstiteľa, františkánska veža, Palác kultúry a administratívny palác. všetky z nich pripomínajú návštevníkom obdobie vlády rakúsko-uhorskej monarchie v Transylvánii.

 

DSCN4640

 

 

medve
Sledovanie medveďov ( vo voľnej prírode)

Medveď je symbolom Transylvánie
Neexistuje pravá návšteva Transylvánie bez medveďov! V Rumunsku na dvoch lokalitách, pri Tusnadských kúpeľoch a pri jazere Sv. Anny je možné pozorovať voľne žijúce zvieratá (medvede) v uzavretých a krytých, špeciálne navrhnutých bezpečných chatách.
Zatiaľ čo medvede jedia vo svojom prirodzenom prostredí, zvedaví návštevníci ho môžu vidieť cez veľké sklenené okná. Jedinečný zážitok , viac info na https://medveles.hu stránka je aj v anglickom aj v nemeckom jazyku.

kolibica

Jazero Kolibica

Jazero Colibita sa nachádza na úpätí pohoria Calimani, len 40 km od mesta Bistrita a so svojou panenskou prírodou ponúka množstvo aktivít. Kolibica je atraktívnym miestom pre rumunských aj zahraničných turistov: Či už preferuješ kúpanie sa , rybolov, turistiku, jazdu na horskom bicykli , paragliding, riečny rafting , výber je široký.

 

Kostol v Biertan

Obec Biertan je prvou a najpôsobivejšou stredovekou pevnosťou v Transylvánii. Je obklopený malebnými uličkami a vinicami, opevnený kostol z 15. storočia na Biertane je vysoko posadený na kopci uprostred obce.
Jeden z najkrajších saských opevnených kostolov v Transylvánii sa nachádza 80 km od mesta Sighisoara. Bol postavený na konci 15. storočia a je obklopený tromi múrmi, čo z neho robí jedno z najzachovalejších opevnení v Rumunsku. Mimoriadny význam má unikátny 28-stolový oltár v kostole, ktorý bol postavený v roku 1483. Pevnosť je od roku 1999 chráneným svetovým dedičstvom.

korondi

 

Korondi keramika – Rumunské hrnčiarstvo

Korond je Transylvánska obec v dnešnom Rumunsku, v kraji Harghita.
Je to najznámejšie hrnčiarske miesto, centrum úžitkového umenia, cestovného ruchu a kultúry. Dedina Korond má starú tradíciu keramiky a mnohí ju považujú za jedno z najvýznamnejších hrnčiarskych centier v Európe. Keramický priemysel tu rozkvital už od stredoveku. Prvé písomné údaje o hrnčiarstve sa datujú do roku 1613. Dnes už je len okolo 600 hrnčiarov ktorý pestujú ďalej túto kultúru. Dúfajme ze nevyhynie tradícia.

Jazero Sfanta Ana a Tusnad kúpele

Nachádza sa v sopečnom kráteri sopky v blízkosti Tusnad- v prírodnej rezervácií Mohos, v okrese Harghita. Jazero je jedno z najkrajších prírodných pokladov Transylvánie. V okolí jazera je mnoho miest kde sa dá pekne rozložiť na pikniky dokonca aj miesta určené na grilovanie sa tu nájdu. Takže už žiadne výhovorky.

Tusnad je kúpelne mesto, fungujúce od roku 1842. Vďaka chemickému zloženiu, klíme a krásnej prírode robí z Tusnad kúpeľov ideálne miesto na relaxáciu a liečenie neurologických porúch, kardiovaskulárnych, gastro intestinálnych a endokrinných ochorení.

 

vajd
Hrad Vajdahunyad

Hrad Corvin, známy tiež ako hrad Hunyadi, bol postavený v goticko-renesančnom štýle vo Vajdahunyade (Hunedoara). Vajduhunyadský hrad, nazývaný tiež kráľ hradov, je pomenovaný po rodine Hunyadiovcov. Je to jeden z najväčších hradov v Európe, impozantná stavba s vysokými vežami, baštami a krásnymi kamennými rezbami. Legenda hovorí, že 30 metrov hlboká studňa na nádvorí bola vykopaná tromi tureckými väzňami, ktorým sľubovali slobodu, ak nájdu vodnú žilu. Po 15 rokoch dokopali a našli vodu  ale nikdy neboli oslobodení. Hovorí sa, že na stenu studne napísali: „Máte vodu, ale žiadnu dušu.“

Jazero Balea

Jedným z úžasných prírodných krás Rumunska je jazero Bâlea, ktoré je veľkolepou pamiatkou. Ľadovcové jazero označil francúzsky geograf Emmanuel de Martonne za „Transylvánske Alpy“. Jazero Bâlea je skvelým miestom pre pešiu turistiku, horolezenie, cyklistiku alebo lyžovanie.
Z jazera Bâlea začína niekoľko turistických trás. Po  vyznačených trasách sa môžeš dostať na ich najvyšší vrchol, Moldoveanu, čo predstavuje asi deväťhodinovú túru . Druhou voľbou je vybrať sa na Negoiu, čo je asi päť hodinová túra.

1024px-alba_iulia_catedrala_ortodoxa_4

 

Alba Iulia

historické hlavné mesto Transylvánie s  neuveriteľne bohatou históriou. Alba Iulia je jednou z najstarších osád v Rumunsku a siaha až do obdobia dánskej éry. Postupom času to bolo hlavné mesto mnohých ríš a vládli tu Rimania, Slovania aj Maďari. Nie je sice obľúbenou turistickou destináciou čo  je škoda, lebo za návštevu stojí rímske zrúcaniny a stredoveký hrad, ortodoxná katedrála (korunovačná katedrála) ale aj Muzeul Unirii (Múzeum jednoty, aj knižnica.

 

Jedlá, ktoré musíš ochutnať pri návšteve Transylvánie

Ciorbă de Burtă
Čo je typická rumunská držková polievka, veľmi chutná.

Mămăligă

Mămăligă
Mamaliga, vyrobená z mletej kukuričnej múky (polenta), je neoficiálnym národným pokrmom a je nevyhnutná pre rumunskú kuchyňu. Tak ako cestoviny sú talianske tak mamaliga je rumunské jedlo . Podáva sa ako príloha k výdatným jedlám napríklad k jahňacine. Podáva sa aj ako príloha napríklad k plnenej kapuste (mleté bravčové mäso obalené v kapustovom liste)

Trdelník

Veľmi známa sladká pochútka aj u nás, ale pôvodom pochádza práve z tejto oblasti. Osobne si myslím že najlepší trdelník robia práve v Transylvánií a určite sa oplatí ochutnať, lebo je pripravovaný na drevenom valci, a chuťovo je najlepšia 🙂

turkoskalacs

Ciorba Radauteana
Lahodná, mastná polievka z množstva zeleniny a kuracieho mäsa. Zvyčajne sa podáva aj so zakysanou smotanou a zaručene po jednom taniery budeš taký sýty že  duplu si pýtať nebudeš 🙂
Iahnie cu ciolan
Tam kde sa fazuľa skombinuje s údeným bravčovým kolienkom, tam sa nemôže nič pokaziť. Veľmi dobrá mňamka hlavne pri návšteve okolia v zimnom, obdobý. Človeka výborne zasýti aj zahreje . Hovoté kulinárske potešenie, alebo nebíčko v papulke?

Zacusca – domáca nátierka

Chutná domáca nátierka na chlebík ktorá je vyrobená z baklažánu. Pridá sa trošku cibuľe, červená paprika na dochutenie, a raňajky sa môžu podávať.

 

Bonus: Zaujímavý fakt o Transylvánií 

Ak by Transylvánia dnes  bola nezávislým štátom,  mala by väčšiu plochu ako Portugalsko, Česká republika, Holandsko, Belgicko, Švajčiarsko, Írsko alebo Maďarsko. Historická Transylvánia sa rozprestiera na ploche 57 000 štvorcových kilometrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *