tokio prez

Lacné letenky do Tokia – Japonsko už od 531 EUR letecky z Viedne

Tokio je jedno z najmodernejších miest sveta. Aj cez to, že bolo v minulosti dvakrát takmer zrovnané so zemou. Dnes tu ale jazdia extrémne čisté vlaky metra s presnosťou na sekundy, stojí tu druhá najvyššia stavba planéty a oblasť Ginza patrí k vôbec najdrahším miestam sveta. Spoznajte Tokio, mesto, v ktorom sa snúbi nám vzdialená japonská kultúra a západný štýl života.

Lacne letenky si môžete kúpiť  na www. aeroflot.com/

tokio letenka

Na Tokijskú vežu alebo na tokijský nebeský strom?
Tokijská veža meria 333,3 metra a do roku 2012 držala dokonca aj post najvyššej stavby celého Japonska. Vznikla v roku 1958 a inšpiráciou staviteľom vraj bola slávna Eiffelovka. Tvar Eiffelovej veže tá tokijská skutočne má, líšia sa ale farbou. A to dosť výrazne. Konštrukcia je totiž natretá bielou a oranžovou – v súlade s predpismi o leteckej bezpečnosti.

Nechať sa napchať do vagónu metra
Práve tu sa kedysi vôbec prvýkrát objavil takzvaní „posúvač“ (japončina pre nich má špeciálny názov „oshiya“), ktorých úlohou bolo (a stále je) urýchliť nástup do metra. Ako? De facto hrubou silou, natlačením pasažierov do vagónov. Tí „najlepší“ vraj dokážu do vagónu metra natlačiť až dvojnásobný počet ľudí, než je oficiálny kapacita.

Niet divu, že v tokijskom metre, ktoré má trinásť liniek a zhruba tri stovky staníc, tak začali jazdiť aj špeciálne ružové vagóny pre ženy. Tie sa totiž sťažovali na časté obchytkávanie. Ako turistu by vás tak nemalo prekvapiť, že niektorí japonskí muži jazdia metrom s rukami hore – aby nemohli byť obviňovaní z toho, že sa dopustili tohto činu na spolucestujúcich ženách.
Vo štvrti Šindžuku leží okrem najrušnejšieho nádražia sveta aj tokijská radnice. Šindžuku je tak de facto hlavným mestom prefektúry Tokio (ktorá spolu s ďalšími prefektúrami následne tvoria takzvané Veľké Tokio, najväčší aglomerácii sveta so zhruba 30 miliónmi obyvateľov.) Hustota zaľudnenia je tu ohromujúca – vyše 17 tisíc obyvateľov na kilometer štvorcový. Ľudskejší rozmer toto číslo ale dostáva vo chvíli, keď človek prvýkrát uvidí tunajšej panorámi. To totiž tvoria vysoké mrakodrapy.

 

V Šindžuku ich je vraj toľko preto, že ide o jednu z najpokojnejších seizmických oblastí v celom „Veľkom Tokiu“. Avšak aj tak sú všetky budovy konštruované s tým, že sa tu zem otriasa častejšie, než je inde na svete bežné.
Ginza – na nákupy so zlatou kreditkou
Podobný charakter má aj štvrť Ginza, obchodné srdce mesta a jedno z najdrahších oblastí planéty. Mať sídlo na Ginze je symbolom úspechu firmy, pretože platiť nájom práve tu si môže dovoliť len málokto. Mimochodom – sídli tu aj Sony, v postmodernej budove zo 70. rokov.
Okrem sídiel slávnych a obrovských firiem je Ginza miestom, kam sa jazdí za nákupmi … kabelky za státisíce a šperky za milióny. Tie najluxusnejšie butiky nájdete práve tu. Pražská Parížska, len v niekoľkostonásobne väčším podaní a v ultramoderným strihu. Z ozdobených výkladov tu človeku prechádza zrak. Ostatne hovorí sa, že práve tu vznikol japonský marketing.
Okrem moderných dominánt mesta turisti samozrejme môžu spoznávať aj historické pamiatky. Tých ale kvôli zemetraseniu v roku 1923 a bombardovanie počas vojny, nie je toľko. Jednou z dominánt je cisársky palác, respektíve jeho rekonštrukcia zo 60. rokov 20. storočia (pôvodný bol počas vojny silne poškodený). Len je treba počítať s tým, že dovnútra sa človek pozrie len dvakrát do roka – na cisárovej narodeniny a na Nový rok.
Tokijská veža dlhé roky slúžila ako veža televízna. S pribúdajúcim množstvom mrakodrapov ale boli problémy s prenosom signálu stále častejšie. Signál sa proste skrz džungľu ocele a skla nešíril tak, ako mal. Aj preto bolo po roku 2000 rozhodnuté o tom, že v Tokiu vznikne nová televízna veža. Volá sa Tokio Sky Tree,  a má na výšku 634 metrov, čo z nej robí druhú najvyššiu stavbu planéty.

Slovná hračka ukrytá v číslach
Mimochodom – to, ako je stavba vysoká, vám povie bez zaváhania drvivá väčšina Japoncov. Číslice, ktoré dohromady dávajú výšku veže, totiž v japončine znejú rovnako, ako historický názov oblasti, v ktorej veža stojí – Musaši. Veža mala byť pôvodne vysoká „len“ 610 metrov, potom sa ale jej tvorcovia uchýlili práve k tejto hračke.

Najvyššia vyhliadková plošina je tu vo výške 450 metrov – a pri dobrom počasí z nej môžete uvidieť nielen nekonečnú Megalopoliu Tokia, ale aj siluetu hory Fudži.

Lacne letenky si môžete kúpiť  na www. aeroflot.com/

Ubytovanie v Tokio od 37 EUR nájdete tu:  Ubytovani rezervujte tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *