thesaoniki preszenta

Lacne letenky do Grécka- Thessaloniki od 43 EUR

Ak budete tráviť dovolenku na Chalkidiki alebo na Olympskej Riviere, nenechajte si ujsť návštevu prívetivého MESTA Thessaloniki, slovensky nazývaného Solún.S počtom obyvateľov cez jeden milión sú Thessaloniki druhým najväčším mestom Grécka. Sústredujú sa tu rôzne Štátne Inštitúcie, úrady, vysoké školy – na Aristotelovej univerzite, založenej v ROKU 1926, študuje päťdesiat TISÍC študentov.

thessaloniky

Thessaloniki – centrum severného Grécka
V neposlednom rade je Thessaloniki tiež druhým najvýznamnejším prístavom v Grécku miestom konania všetkých významných veľtrhov. Živé kozmopolitné mesto je tiež považovaný za VÝZNAMNÉ Módne centrum. Na uliciach Tsimiski, Mitropoleos a v priľahlých uličkách nájdete rad butikov s pekným kvalitným oblečením, topánkami,kabelkami.

Čo treba vidieť je..

Biela veža

Turisti najviac navštevujú historické centrum mesta. Jednou z najznámejších pamätihodností Solúna je Biela veža. Postavili ju v 15. storočí Turci, aby chránila prístav v meste. Skôr ako dostala názov Biela veža, mala oveľa neslávnejšie pomenovanie – Krvavá veža alebo Červená veža. Turci, ktorí nad Gréckom dlho vládli, tam väznili mnohých Helénov. Veža slúžiaca ako pevnosť sa stala smutne známa krutosťou a bezohľadnosťou, ktorú používali osmanskí dozorcovia. V roku 1826 tam dokonca došlo k veľkému masakru väzňov.

Ďalšou významnou pamiatkou je chrám svätého Aghiosa Dimitriosa. Je to monumentálna bazilika, ktorá si toho naozaj veľa pamätá. Prvý kostol v rozľahlom chrámovom komplexe pochádza z tretieho storočia po Kristovi. Postavili ho na základoch rímskych kúpeľov. Baziliku v menšej podobe ako je dnes je z piateho storočia. O dvesto rokov nato ju zachvátil požiar a zhorela. Po osmanskej invázii je Turci premenili na mešitu. Až v 20. storočí pri zániku Osmanskej ríše sa opäť dostala do kresťanských rúk a urobili z nej modlitebňu.

Lacné ubytovanie v Thessalonikach už od 21 EUR nájdet t:  ubytovanie rezervujte tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *