borneo prez

Lacne letenky na ostrov Borneo už od 483 EUR z Budapesti

Predtým toľko obávaný a legendami opradený ostrov sa v posledných niekoľkých rokoch stal jednou z atraktívnych destinácií. Môžete sa tu vydať po stopách takmer nepolapiteľného Hulman beločelého, pokochať sa krásou pralesa starého 130 miliónov rokov, alebo navštíviť bornejské orangutany. Špecialitou ostrova je exotická kvetina Rafflesia vážiace až desať kilogramov.

Letenky si môžete zakúpiť na www.qatarairways.com

Ubytovanie na ostrove Borne v 3*** hotely už od 31 EUR  Ubytovanie rezervujte tu

borneo letenka

Borneo toho však môže ponúknuť oveľa viac. Prírodné podmienky a bohatá história urobila z tohto ostrova studnicu prírodných krás a zaujímavostí. Za zmienku určite stojí tzv. Longhouse alebo ak dlhé domy na koloch, jaskyne obrích rozmerov, miestami až 40-tich metrový kamenný les Pinnacles alebo národnej kuchyne, ktorú ste dozaista ešte neokúsili.

Zázraky najvyššej hory Bornea
Najvyšším vrcholom Bornea je Mount Kinabalu ležiace v štáte Sabah. Súčasťou je aj národný park Kinabalu, kde vás na prvý pohľad upútajú sýto zelené borovice. Ale pozor! Nenechajte sa ukolísať a pozorne sa rozhliadnite, pretože sa nachádzate v jednom z najúžasnejších ekosystémov na svete. Môžete tu nájsť vyše 1200 druhov orchideí, na 40 druhov dubov, množstvo rododendronov, stromových papradí, mäsožravých rastlín a tiež rastliny s najväčším kvetom na svete – Rafflesia. Budete si tu jednoducho pripadať ako v botanickej záhrade.

Rafflesia je v skutočnosti špeciálnym prípadom parazitické rastliny. Nemá stonku, listy, dokonca ani korene. Nie sú schopné fotosyntézy, pretože neobsahujú chlorofyl. V prírode sa ukrývajú v tele stromoveho viniča. Pokiaľ práve Rafflesia nekvitnú, nedokáže ich vystopovať ani skúsený pozorovateľ. Kvety sú tehlovo červené. Dosahujú priemere až 1,2 ma váhy do 10 kg, preto by bola aj nevhodným darčekom pre vašu milú. Celý kvet pôsobí mystickým dojmom. Niekedy veľmi pripomína diela abstraktných umelcov, ktorí vo svojej bujnej fantázii stvorili kvet odliaty z plastu.
Ak sa rozhodnete vydať ďalej na vrchol, vystúpte do výšky 3500 m. Tu je už porast značne preriedený, zato tu čaká iné prekvapenie. Ak sa vydáte pri západe slnka na výlet, budete odmenení neskutočným výhľadom. Západ slnka tu totiž rozohráva jednu zo svojich geniálnych symfóniou farieb, kedy svojimi šikmými lúčmi osvetľuje jednotlivé vrstvy mrakov. Vznikajú tak ružové a fialové tóny, ktoré sa prelínajú a ktorých odtiene sa každú chvíľu mení a tvoria tak skutočne nádherné panoráma; potrebné pre vaše fotografie.

Exotické destinácie Bornea
Pre milovníkov morského sveta a nádherných pláží sú ako stvorené ostrovy Manutik a Manukan. V polmetrovej hĺbke tú môžete objavovať farebnú krásu koralov, morských húb a hviezdic. Prekvapí vás aj obrovské množstvo živých mušlí. Atrakciou miestneho mora je hviezdice Acanthaster Planco, ktoré sa prezýva „tŕňová koruna“. Z morského sveta sa môžete presunúť do mesta plnej zelene – do Kuching, ktoré je považované za najkrajšie v Malajzii. Nájdete tu čínske chrámy a všadeprítomné farebné trhy. Prechádzku si môžete spríjemniť na promenáde pozdĺž rieky.

Z Bornea sú najatraktívnejšími časťami Sabah a Sarawak. Sabah dostal do vienka neskutočnú prírodnú diverzitu. Sarawak alebo ak aj „krajina zoborožce“ je najväčším štátom Malajzie. Nájdete tu dokonale vybudovaný systém parkov, prekrásnych pláží, dokonale zachovanú domorodú kultúru a bohaté dažďové pralesy pretkané sieťou riek. Jednoducho raj pre milovníkov prírody.

Za lesnými muži do vnútra pralesa
V juhovýchodnej Ázii je už len 7 miest, kde žijú voľne v prírode orangutany. Šesť z nich ich leží na Borneu. Medzi najvýznamnejšie patrí rezervácie Sepilok ležiaci blízko mesta Sandakan. V tejto rezervácii môžete naraziť aj na opustené malé orangutany, ktoré tu nájdu útočisko než dorastú. Potom sú vypustené späť do džungle.

Na pozorovanie orangutanov vás dovedie chodníček medzi lianami a padlými kmene pralesných obrov. Okolo bude iba zelené šero, z ktorého sa budú ozývať podivné a niekedy aj hrôzu naháňajúce zvuky džungle. Chodník ústi na malé pralesný čistine, kde nájdete vyhliadkové mólo. Odtiaľ je výhľad na drevenú plošinu umiestnenú vo výške 10 m, na ktorú sprievodcovia umiestnia rôzne maškrty pre prilákanie orangutanov. Za nejakú chvíľu uvidíte, ako sa okolitý porast začne zachvievať prodírajícími sa telami orangutanov privolaných k jedlu.
Tento zážitok môže ale trochu zaváňať umelým dojmom. Ak sa však vydáte po rieke Kinabatangan a budete mať nutnú dávku šťastia, môžete naraziť aj na divokú kolóniu orangutanov. Títo budú úplne iní ako v prírodnej rezervácii. Ich majestátnosť, sila a divoký vzhľad budú úplne prirodzené. Budú to praví nositelia domorodého mená Orang utang, čo v preklade znamená lesný muž.

Do jedného z najstarších pralesov sveta

Pri návšteve Bornea môžete zavítať do Taman Negara – pralesa, ktorého korene siahajú až do doby pred 130 miliónmi rokmi. Nenájdete tu slona ani tigra, ale môžete tu naraziť na cikády, moskyty, veveričky, makaky alebo leguány. Navyše sa tu dá prejsť po 450 m dlhej ceste Canopy Walkway tvorené zavesenými mostami. Odtiaľ môžete z výšky 40 m pozorovať život v pralese.
Za nosatými opicami do parku Bako

Prednosťami tohto parku je hustý dažďový prales, ktorý sa stal útočiskom mnohým druhom divokých zvierat a rastlín. Nájdete tu veľmi vzácne nosaté opice (Kaha obyčajný). Po parku sa môžete prechádzať po 16 vyznačených chodníkoch. Zavedú vás aj na vhodné pozorovacie stanovište, odkiaľ uvidíte zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

 

Za perlou Labuan

Labuan leží 8 km od Bornea. Môžete tu navštíviť vraky štyroch historických lodí. Stačí si len požičať potápačské náčinie a ponoriť sa do tajomného podmorského sveta. Labuan ale preslávil najmä film Sandokan – Tiger z Malajzie. Prírodné scenérie a Kabir Bedi v úlohe Sandokana očarili takmer celú jednu generáciu divákov.

Letenky si môžete zakúpiť na www.qatarairways.com

Ubytovanie na ostrove Borne v 3*** hotely už od 31 EUR  Ubytovanie rezervujte tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *