age

Megahit týždňa!!! India – Jaipur len za neuveriteľných 186 EUR tam aj späť!!!

Jaipur, hlavné mesto púštneho štátu Rajasthan, je známe ako „pink city“, teda ružové mesto, pretože v roku 1883 bolo celé natreté na ružovo, aby tak privítalo štátnu návštevu princa Alberta z Walesu (ružová bola tradične farba spojená s pohostinstvom). Staré mesto po viac ako sto rokoch stále víta návštevníkov ružovými farbami a nesie tiež prezývku „mesto jesenného západu slnka“. Celé je obohnané vysokú obrannú múrom a strážené siedmimi hlavnými bránami. Múr je čiastočne rozobraná, materiál bol používaný na stavbu domov. Mesto bolo budované s rozmyslom, širokej hlavnej cesty je križujú v pravých uhloch a delí ich na 9 častí symbolizujúce slnečnú sústavu. Jaipur založil v roku 1727 maharadža Sawai Jai Singh II, z mena ktorého je tiež odvodený jeho názov. Kráľovská rodina pôvodne žila v 11 km vzdialenom Amberu.

 

Letenky si môžete zakúpiť na http://www.airtickets24.com

Akčné letenky sa vzťahujú na mesiac máj 2015 !!!!

jaipur letenka

Prehliadka mesta môžete začať  napríklad mestským palácom (City Palace). Leží v strede starého mesta a celý komplex, ktorý v osemnástom storočí zaberal sedminu celého mesta, sa delí na množstvo záhrad, nádvorí a budov. Vonkajší múr nechal postaviť Jai Singh, ale mnoho budov bolo dokončené neskôr, niektoré až začiatkom tohto storočia. Bývalý maharadža stále žije v jednej časti paláca. Medzi hlavné časti paláca patrí Diwan-i-Am, čiže Hala verejné audiencie, Diwan-i-Khas, čiže Hala súkromnej ​​audiencie, Mubarak Mahal a sedmiposchoďová Chandra Mahal. V prízemí a na prvom poschodí tejto budovy je Múzeum maharadžov Sawai Man Singha II – kolekcia šiat kráľovských princezien, kobercov, zbraní, obrazov. Na nádvorí nemôžete minúť obrie strieborné nádoby, každá s kapacitou 8182 litrov. Sú to najväčšie strieborné predmety na svete zaznamenané v Guinessovej knihe rekordov. Maharadža si v nich vozil vodu z rieky Gangy do Anglicka na pitie a na kúpanie – ako zbožný hindu nemohol používať anglickú vodu!
Neďaleko od vstupnej brány mestského paláca sa rozkladá astronomické observatórium, najväčší z piatich, ktoré vybudoval vášnivý astronóm (a bojovník) Jai Singh. Pred začatím stavby vyslal Jai Singh svoje astronómami na štúdium do zahraničia. Každá časť observatória má špecifický účel – meranie pozície hviezd, výpočty zatmenie apod. A jej konštrukcia je svetový unikát.
Hawa Mahal, čiže Palác vetrov, je snáď najznámejší jaipurskej stavby. Bol postavený v roku 1799 maharadža Sawaj Pratap Singhem a je časťou mestského paláca. K stavbe tejto päťposchodovej budovy bol použitý ružový pieskovec. Z vrchu paláca je nádherný pohľad na mesto a na tento účel bol tiež postavený – umožňoval sledovať ženám kráľovskej rodiny každodenný život mesta.

Južne od múrov pink city, uprostred záhrad Ram Niwas, stojí architektonicky impozantná budova Albert Hall, v ktorej sa nachádza zle udržiavané múzeum. V hornom poschodí nájdete obrazy maharadžov, kolekcia miniatúr a ručných výrobkov, na prízemí potom zbierku kostýmov a iných predmetov z Rajasthanu zobrazujúci obyvateľov a život na vidieku. V Ram Niwas môžete navštíviť tiež zoologickú záhradu, kde okrem množstva šeliem a prekrásnych vtákov je krokodília chovateľská farma.
Medzi zaujímavé moderné stavby sa radí hinduistický chrám Birla Mandir – novopostavená budova celá z bieleho mramoru prekrásne septembra za mesačného splnu.
Ak sa vydáte po ceste smerom na Agrumi, po ôsmich kilometroch zablúdite do prekrásnej terasovite postavenej Sisodia záhrady plnej kvetov a tancujúcich vodotryskov. Spolu s palácom, ktorý je teraz neprístupný, ju založil v roku 1770 maharadža Sawai Jai Singh pre svoju druhú ženu, princeznú Sisodii. Vonkajšie múry záhrady sú zdobené kresbami zobrazujúcimi lovecké scény a výjavy z legiend o Krishna.
Gaitor, nachádzajúca sa 6 km od stredu mesta v úpätí Nahargarhských kopcov, je hrobka kráľovskej rodiny. Najpôsobivejšia je asi pamätník Sawai Jai Singha II z bieleho mramoru zdobený rytinami pávov. Ďalšie monumenty sú venované Madhe Singhovi, Ram Singhovi, Pratap Singhovi a Man ​​Singhovi. Na Gaitor je prekrásny pohľad z priľahlých kopcov, celá stavba pôsobí až neskutočným, stavebnicovým dojmom.

 

Ubytovanie v 3*** hotely v Jaipure  už od 18 EUR na noc nájdete tu:  Ubytovanie rezervujte tu

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *