Hrad Litomyšl

Najkrajšie české hrady a zámky

Česko je obklopené množstvom kultúrnych a krásnych historických pamiatok. Viac ako dvetisíc  hradov a palácov tvorí jednu z najdôležitejších častí svetového kultúrneho dedičstva a to nielen z dôvodu ich počtu, ale predovšetkým umelecko-historickej hodnoty. Od úsvitu českých dejín v srdci Európy boli vybudované feudálne obranné opevnenia, ktoré chránili pred ničivými inváziami z každej strany. Obranné hrady boli postavené na neprístupných skalách a kopcoch alebo obklopené priekopami. Začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia nastal prelom v budovaní feudálnych sídiel. V mnohých oblastiach českých krajín boli vytvorené kráľovské hrady a prvé šľachtické hrady, ktoré okrem obrannej funkcie zohrávali aj reprezentatívnu úlohu. V polovici šestnásteho storočia sa spolu s rozvojom nového životného štýlu vytvorili paláce, obklopené najmä záhradami a parkmi, kde nájdete nielen unikátne dreviny, ale aj sochy a parky a záhradné budovy. Niektoré z nich sú zapísané aj do  zoznamu svetového dedičstva.

Ak hľadáš typy na jednodňové výlety tak nasledjúci zoznam českých hradov a zámkov ti môže hľadanie trošku uľahčiť.

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk sa môže pochváliť takmer osemstoročnou slávnou históriou, ktorú výrazne ovplyvnili rodiny Rožmberkov Švamberkovcov, Buquoyovcov a pod. Impozantné prostredie zámku v romantickej krajine a bohato zdobené a zariadené interiéry ťa určite očaria.

Valečov hrad
Valečov hrad

Hrad Valečov nájdeš štyri kilometre na východ od mesta Mnichovo Hradiště. Valečov leží v nadmorskej výške 330 m presne nad obcou Boseň. Z pôvodného stredovekého hradu sa zachovala len zrúcanina, ktorá je chránená ako kultúrna pamiatka Českej republiky.
Pôvodný drevený hrad postavili na skalách Valečovští z Valečova po roku 1300. Hrad bol aj čiastočne vytesaný do okolitých pieskovcových skál.

Zámok Bihor

Na tomto zámku ťa prevedú históriou Zbirožského zámku od dôb jeho vzniku v 13. storočí až do jeho novodobých dejín. Každý pondelok sa tu dá na vlastnej koži vyskúšať stredovekú hostinu s programom. Za sprievodu kaukliarov, muzikantov a tanečníc budeš mať možnosť okúsiš atmosféru stredoveku a ochutnať všeliaké dobové pokrmy.

Zámok Loučeň
Zámok Loučeň

Romantický zámok s rozľahlým parkom, labyrintom a celým radom ďalších zaujímavostí. Zámok Loučeň je romantickou barokovou pamiatkou s pôvodnými interiérmi. Ideálne miesto na jednodňový výlet.

liblice
Zámok Liblice

Je ideálnym miestom pre organizovanie konferencií, školení, firemných akcií, malých i veľkých spoločenských akcií a rodinných osláv vrátane svadieb.

Zámok Dobříš

Neďaleko od Prahy ktorého súčasným majiteľom je Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otvorený celoročne širokej verejnosti vrátane zámockej expozície. Zámok ponúka aj možnosť ubytovania a konanie spoločenských podujatí, napr. svadieb a rodinných osláv.

lednice

Lednice

Vydaj sa aj ty  za krásami zámku Lednice, ktorý je súčasťou Lednicko-Valtického areálu. Knieža Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici prebudovať na reprezentačné letné sídlo v duchu anglickej gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál súčasťou UNESCO.

Letohrad

je krásne mesto v Orlických horách, je miesto ktoré určite stojí za pozretie. Vo východných Čechách, neďaleko Žamberka a asi päť kilometrov od Ústí nad Orlicí sa vypína Lansperk – zrúcanina hradu a rozhľadňa.

Zámok Hluboká nad Vltavou
Zámok Hluboká nad Vltavou

Zámok Hluboká je ideálnym výletným cieľom pre milovníkov histórie, pre romantické duše a na svoje si tu prídu aj vyznávači športových aktivít. Zámok vďačí za svoju súčasnú podobu rodu Schwarzenberkov a mnohokrát býva označovaný ako najkrajší zámok Českej republiky.

Zámok Brandýs nad Labem

Zámok Brandýs nad Labem bol obľúbeným sídlom habsburských panovníkov. Významná renesančná pamiatka so zachovanou grafitovou výzdobou je otvorená pre verejnosť a zreštaurované sály a interiérová expozícia podávajú svedectvo o pobytoch všetkých cisárov monarchie, ktorým zámok patril až do roku 1918.

Barokový zámok a pivovar v Dětenice
Barokový zámok a pivovar v Dětenice

V rokoch 1998 – 2000, bol zámok Dětenice renovovaný a po 60 rokoch opäť otvorený verejnosti. Na zámku sa konajú historické programy, rokokové plesy a stredoveké hostiny. V susedstve zámku je opravená historická budova pivovaru, Stredoveká krčma kde podávajú vlasne vyrobené pivo.

Chebský hrad

Chebský hrad

Nad riekou Ohře stojí hrad Cheb, ktorý je medzi hradmi úplne unikátne. Hrad Cheb sa môže pochváliť dokonale zachovalou poschodovou hradnou kaplnkou, ktorá je právom označovaná za poklad Štaufskej gotiky. Viaže sa k nemu tiež rad zaujímavých príbehov a povestí a s jeho dejinami takisto súvisí mnoho významných historických udalostí. Navštív aj ty hrad Cheb a nahliadni do zaujímavej histórie tejto kedysi významnej hraničnej pevnosti …

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný tiež Hrádek, postavili v prvej polovici 14. storočia Ronovci, ale už v roku 1375 sa dostal do vlastníctva pražského arcibiskupstva. Hrad je voľne prístupný po celý rok.

hrad-spilberk-5

Špilberk v Brne

Hrad Špilberk vytvára už viac ako sedem storočí výraznú dominantu mesta Brno, ktorému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečia. Kasematy patrí k stavebným jedinečnostiam hradu Špilberku a predstavujú jednu z najnavštevovanejších turistických atraktivít v Brne.

Zámok Sychrov

Sídlo Rohanov, kam sa môžeš vydať po celý rok
Novogotický zámok Sychrov, ktorý slúžil ako rezidencia pôvodom francúzskeho rodu Rohanov, môžeš pozať z rozprávky Zlatovláska či Nesmrteľná teta. Zámok ponúka 3 návštevnícke okruhy, nočné prehliadky, ukážky sokoliarstva, a koncerty hlavne počas letných mesiacov.

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Křivoklát patrí k najstarším kráľovským hradom v Českej republike. Nájdeš ho v stredných Čechách, západne od Prahy, v rovnomennom mestečku Křivoklát. Svoje meno dostal vraj podľa svojich krivých základov. Už za prvej republiky sa o Krivoklátsko veľmi zaujímali turisti a tunajšie trasy sa stali veľmi populárnymi. V súčasnosti sa môžeš podhradím túlať niekoľkými náučnými chodníkmi, ktoré ťa vďaka informačným panelom zoznámi sa tunajšie históriou, pamiatkami, chránenými rastlinami a živočíchmi.
Niektoré scený z nasledujúcich filmov sa natáčali tu :Ako si zaslúžiť princeznú, Soľ nad zlato, Traja veteráni, Anjel Pána, sa natáčali práve na tomto hrade. Tak ak si fanušík- čka týchto filmov, tak toto miesto bude pre teba to pravé.

Hrad Bezděz
Hrad Bezděz

Od svojich návštevníkov dostal tento hrad prezývku kráľ hradov. Na hrad sa dostaneš po Máchovom ceste, alebo pešo z dedinky Bezděz, ktorá leží medzi Mladou Boleslavou a Českou Lípou. Ako jeden z mála sa hrad Bezděz zachoval v pôvodnej podobe. Zachovala sa v ňom vzácna gotická hradná kaplnka.

Karlštejn

Hrad Karlštejn

Ďalším českým skvostom je hrad Karlštejn, nedobytné sídlo Karla IV., zdobiace mestečko Karlštejn v okrese Beroun. Hrad bol vybudovaný ako miesto pre uloženie kráľovských pokladov, zbierok, svätých relikvií a korunovačných klenotov. Poznať ho môžete z filmového muzikálu Noc na Karlštejne.
Dodnes si mnoho ľudí myslí, že na hrad nesmeli kedysi ženy. Iste tomu napomohla ani veselohra Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejne. Opak je ale pravdou. Za túto historickú nepresnosť je zodpovedný kronikár Václav Hájek z Libočan (asi 1499 – 1553). Ten si vymyslel fiktívny hrad Karlík, ktorý mal slúžiť ako nocľaháreň pre dámy. Ženy sa však mohli po hrade pohybovať voľne, zákaz platil len pre vstup do Veľkej veže, kde bol strážený cenný poklad…

Hrad Pernštejn

Rozprávkový hrad je jednou z najnavštevovanejších moravských pamiatok. Nájdetš ho na skale nad mestečkom Nedvědice. Za celú svoju históriu nikdy nebol dobytý, aj keď sa o to Švédi za tridsaťročnej vojny snažili, a tak sa dochoval aj so všetkými detailmi. Pre svoju fotogenickosti je Pernštejn vyhľadávaným objektom svetových filmárov. Zahral si vo viac ako 50 filmoch a seriáloch, ako napríklad v rozprávkach Ako sa budia princezné alebo Soľ nad zlato, filmu Bathory alebo hororu Van Helsing. Natáčal sa tu aj videoklip islandskej speváčky Emiliana Torrini.

Hrad Český Krumlov

Hrad Český Krumlov

Hrad na vertikálnej skale týčiaci sa nad Českým Krumlovom je druhou najväčšou stavbou tohto typu v Českej republike. S nádhernými záhradami a okolím sa pýši hrad a zámok v Českom Krumlove. Natáčala sa tu rozprávka Z pekla šťastie a celý komplex je zapísaný v zozname pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Svojou architektonickou úrovňou, kultúrnou tradíciou i rozlohou patrí totiž medzi najvýznamnejšie pamiatky stredoeurópskej oblasti.

Zámok  Náchod

Obklopuje rozsiahly anglický park, ktorý je plný krásnych stromov, ktoré vytvárajú tajuplné a romantické prostredie ideálne pre dlhé prechádzky. Na okraji parku v bývalej hradnej priekope sa nachádza medvedárium, ktoré v súčasnosti obývajú dva medvede – Dáša a Ludvík. Ak budetš mať šťastie a medvede nebudú v čase tvojej návštevy zrovna spať, môžeš pozorovať ich leňošenie. Okrem anglického parku patrí k náchodskému zámku ešte menšie francúzska záhrada, ktorá tiež nabáda k prechádzkam alebo napríklad posedenie pri krásnej studne z polovice 20. storočia.

VELKE LOSINA

VELKE LOSINY

Najkrajší renesančný zámok severne od Álp. Bol riaditeľstvom „lovcov kováčov“. Majitelia, rodina Żyrotínovcov, tu založili papierňu. Dnes je pre verejnosť stále otvorená.

Zámok Veľké Losiny sa nachádza v obci Veľké Losiny v okrese Šumperk, v krajine predhorí Hrubého Jeseníku. Renesančný zámok stojí na mieste niekdajšej stredovekej pevnosti. Miesto je slávne aj vďaka ,,čarodejnickým procesom,,, ktoré sa tu odohrávali v rokoch 1678-1696 a padlo im za obeť 56 osôb (medzi nimi bol napríklad aj katolícky duchovný Krištof Lautner). Tieto procesy sa stali predlohou pre knihu od spisovateľa Václava Kaplického Kladivo na čarodejnice. Podľa tohto diela bol natočený roku 1969 aj rovnomenný film režiséra Otakara Vávru.

Hrad Český Šternberk
Hrad Český Šternberk

Tento mohutný hrad v Českej republike na kopci dominuje údoliu Sázavy, vďaka čomu ho možno vidieť z diaľky, dokonca aj zo vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov. Postavený bol v prvej polovici 13 storočia. V trinástom storočí patril k rodine Šternberkov po väčšinu času, a preto jeho príbeh nie je taký dramatický ako história iných sídiel v Českej republike.

V prvej polovici V 17. storočí bol hrad tridsaťročnej vojny, ale v druhej polovici 20. storočia storočia a v nasledujúcom storočí, opakovaná rekonštrukcia a rekonštrukcia mu priniesla barokové prvky. Súčasná pomerne hrubá stavba sa nepodobá hradom z detských rozprávok, ale rozhodne stojí za návštevu.

Zámok v Novém Meste nad Metují

Historický zámok dáva novému mestu nad Metujou osobitnú atmosféru. Hrad bol postavený na začiatku 16. storočia a bol mnohokrát prestavaný v rôznych architektonických štýloch a nakoniec v devätnástom storočí zostali len zrúcaniny. Začiatok 20. storočia priniesol zo sebou zmeny – panstvo kúpil priemyselník Josef Barton pre svojich synov Jozefa a Cyrila. Barton si objednal rekonštrukciu budovy u známého slovenského architektova Dušana Jurkoviča..

Hrad v Pardubiciach

Hrad v Pardubiciach, pochádzajúci z  15 storočia, kedy v tejto oblasti vládli Pernštejnovci. Miestni obyvatelia hovoria, že objekt je dokonalým príkladom prechodnej formy medzi hradom a palácom. Predtým bolo toto miesto opevnené gotickou pevnosťou.

Stredná časť hradu, obklopená komplexných opevnení, zahŕňa okrem iného palác, múzeum a galériu. Za pozornosť stojí renesančný dvor s  arkádou a sgrafitovými maľbami zo 16. storočia, ako aj hradný most.

Hrad Kunetická Hora

Hrad Kunetická Hora sa nachádza niekoľko kilometrov severovýchodne od Pardubíc. Budova je situovaná nad skalnou priepasťou so sopečným rodokmeňom a stojí za malé povšimnutie tiež.

Hrad Litomyšl

Hrad  Litomyšl

Tento hrad je jednou z najväčších atrakcií Litomyšle ktorý bol postavený v rokoch 1568-1581. Pre Vratislava Pernštejna ho postavil taliansky architekt Giovanni Battista Aostalli. Vonkajšie steny a prekrásne štíty sú zdobené zložitým sgrafitom. Hlavné nádvorie je zdobené tromi stenami s renesančnou galériou s tromi poschodiami arkád.
Návšteva hradu so sprievodcom je možná v dvoch variantoch. Prvý vám umožňuje zoznámiť sa s perlou objektu, divadla z osemnásteho storočia, v ktorom hral mladý Bedřich Smetana prvýkrát vo svojom živote pre širšie publikum (rodisko skladateľa je pár krokov od hradu) a komory v prvom poschodí západného krídla budovy. Druhou možnosťou je renesančná kaplnka sv. Michala a banketová sála.
Bez sprievodcu sa môžeš vydať do Múzea starovekej plastiky a architektúry, zdobeného v bývalej hradnej nástennej maľbe, kde boli vystavené omietkové kópie najväčších majstrovských diel tohto typu.

Hradczany

Najnavštevovanejší hrad stojaci v samom centre hlavného mesta Prahy. Od roku 1918 je sídlom prezidenta republiky, ale už predtým bol tradičným sídlom českých panovníkov. Vďaka prístavbám a rozšírením sa stal jedným z najväčších hradov na svete, ktorý denne navštívi tisíce turistov. Pražský hrad je až po strop naplnený historickými relikviami a expozíciami.
Pražský hrad, ktorý je tradičným sídlom českých panovníkov a od roku 1918 tiež sídlom prezidenta republiky, je najnavštevovanejšou pamiatkou Česka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *