sardina

Najkrajšie pláže v Taliansku

Monterosso al Mare La Spezia
Toto je tajný klenot – mestečko Monterosso al Mare v provincii La Spezia ležiace medzi Janovom a Pisou totiž patrí medzi päť mestečiek, ktorá svet pozná pod názvom Cinque Terre. V minulosti sa tam dalo dostať len loďou alebo pešo, dnes sem dôjdete i vlakom alebo úzku, 20 kilometrov dlhou cestou. A stojí to za to. Tunajšia pláž je piesočnatá, obklopujú ju ostré útesy a voda je krásne čistá. Hneď nad plážou sa na skalách rozpína malebné staré mesto s ruinou hradu.Každý rok sem mieria tisíce turistov. A tí môžu využiť všetky plážové vybavenie: slnečníky, ležadlá, reštaurácia, záchody. Vezmite si však so sebou poriadne topánky. Pozdĺž pobrežia vedú krásne turistické chodníky.

Monterosso al Mare La Spezia

San Vito lo Capo, Sicília
Na myse neďaleko Palerma a mestečka Trapani leží malebná pláž San Vito lo Capo. Je piesočná, má krištáľovo priezračnú vodu a tiahne sa niekoľko kilometrov. Je tu všetka „plážová infraštruktúra“: záchody, reštaurácia, dá sa prenajať lehátko aj slnečník, kúpite tu zmrzlinu aj vychladený kokos.Spoločnosť tejto pláži robí osamelá hora Mount Cofano, ktorú vyhľadávajú nielen miestne horolezci, v nej sa skrýva niekoľko jaskýň.

San Vito lo Capo

Vieste, Gargano

Vieste ležiace v regióne Apulia u Jadranského mora je najnavštevovanejším mestom polostrova Gargano. Rozkladá sa na skalnatom výbežku vysoko nad morom, zdobia ho biele domy a úzke uličky. Turistom ponúka všetko, čo od dovolenky žiadajú: hotely a kilometre vybavených pláží. Tie sú piesočné a obmýva je neskutočne modré more (jeho čistota bola ocenená modrou vlajkou).
Turistickému priemyslu však možno ľahko uniknúť. Stačí si zbaliť plavky, uterák a piknikový košík a spýtať sa miestnych, kam jazdia k moru oni. V okolí mesta je totiž veľa malých skrytých pláží medzi ostrými útesmi skál. Skúste napríklad pláže Pizzomunno, la Baia dei campi alebo la Cala della Pergola.

Vieste, Gargano
Otranto, Puglia

V Otrante v regióne Puglia u Jadranu nájdete jedny z najkrajších pláží na juhu Talianska. Toto miesto má však aj ďalší bonus: úzke uličky vedúce ku katedrále z 11. storočia a na hrad Castello Aragonese. Tunajšia pláž meria desať kilometrov, tvorí ju piesok a obmýva priezračne krištáľová voda. Určite si pribaľte aj potápačské okuliare, pretože šnorchlovanie okolo tunajších útesov stojí za to. Hlavná pláž má všetko, čo milovník kúpanie potrebuje: slnečníky, ležadlá, v blízkosti nájdete aj reštaurácie a bary.

Otranto, Puglia

Riccione, Rimini

Ďalšiu peknú taliansku pláž nájdete neďaleko San Marína a Rimini, v Riccione u jadranského pobrežia. Ide o jeden z najobľúbenejších prázdninových regiónov a podľa toho to tu aj vyzerá. V lete tu býva plno. Tunajšie pláže sú piesočné, tiahnu sa kilometre, voda je čistá a je tu všetko, čo si návštevník môže priať. Slnečníky, ležadlá, dozor plavčíka, zmrzlinové stánky, pizzeria, požičovne vodných bicyklov aj ďalšie atrakcie.Večer sa pláž mení na veľkú diskotéku, čo si mladí nesmú nechať ujsť. Obľúbil si toto miesto napr. futbalista Pele či režisér Vittorio De Sica. Ak hľadáte zábavu a všetok servis pre turistov, dovolenku si tu určite užijete a najdete všetko po čom túžite.

Riccione, Rimini

Lignano Sabbiadoro, sever Talianska
Ešte v 50. rokoch to bola len malá rybárska dedina, dnes je to moderné prímorské letovisko s kilometer dlhými čistými plážami. Pri každom vstupe na pláž sú detské šmykľavky, nikde nechýbajú slnečníky, aj ležadlá.V hlavnej sezóne sa tu konajú koncerty, niekoľkokrát denne si môžete zacvičiť aerobik. Len pár krokov odtiaľ sa pozdĺž pláže tiahne hlavná trieda s desiatkami obchodov, reštaurácií a barov. V Lignane je niekoľko zábavných centier, v blízkosti mesta sa nachádza aj zoologická záhrada Punta Verde s viac ako 1 500 druhmi zvierat.

Lignano Sabbiadoro

San Teodoro, Sardínia
Úchvatné pláže nájdete aj v mestečku San Teodoro na severovýchodnom pobreží Sardínie. V okolí je hneď dvanásť pláží, návštevou žiadnej z nich nebudete sklamaním. Ak sa neradi delíte o osobný priestor, potom radšej vynechajte pláž La Cinta, ktorá patrí k tým rušnejším. Aj keď aj sem sa oplatí zájsť pozrieť. Trojkilometrová pláž v lagúne vyhovuje mnohým turistom.
Za najkrajšiu býva označovaná pláž Cala Brandinchi, aj preto sa jej v kraji prezývajú Tahiti. Od mesta je však vzdialená niekoľko kilometrov, aby ste sa sem dostali, potrebujete auto. Na pláži nájdete všetko potrebné, prenajať si môžete tiež malú loďku. Pláž je piesočnatá a vhodná najmä pre rodiny s deťmi.

San Teodoro, Sardínia

Procchio, Elba
Ostrov Elba na severozápade Talianska stojí za návštevu celý. Ak už tam však budete, rozhodne nesmiete vynechať kúpanie v zátoke Procchio, patrí k najkrajším na ostrove. Zlatistý piesok a priezračné more sem láka čím ďalej viac turistov. Zatiaľ však letovisko nepatrí k tým najväčším v Taliansku. Očakávajte skôr pokojné miesto plné zelene s pokojnejšou atmosférou.
Ľavá strana zálivu je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi, je tu veľmi plytká voda. Príjemne tu môžete tráviť aj večery, obľúbené sú miestne kaviarne a reštaurácie. Pláž je situovaná uprostred ostrova.

Procchio, Elba

Spaggia Grande

Ak vám nevadí vydať sa ďalej na juh, musíte určite navštíviť amalfské pobrežia. To je označované ako jedno z najkrajších na svete. Aj preto je na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tvorí ho vulkanická hornina pokrytá skalami. Na pobreží je rozosiatych niekoľko prímorských dedín, ako je Positano, Praiano, Furore. A práve v okolí Positano sa nachádza aj jeden z najkrajších pláží.Mestečko sa nachádza v príkrom svahu nad morom, biele domčeky pripomínajú skôr španielske krajiny. Z hlavnej mestskej pláže, široké Spiaggia Grande, sa vydajte po útesoch na užšie dlhú pláž Spiaggia Fornillo. Krásne more si užijete aj okolo mysu Capo di Conca.

spiaggia-grande

 

Balzi Rossi, severné Taliansko
Obdivuhodná pláž sa nachádza v severnom Taliansku pri mestečku Ventimiglia. Ak ale hľadáte piesočnatú pláž, choďte inam, tu nájdete príjemné biele kamienky. Ohraničujú ju vysoké útesy a poskytuje tak dostatok súkromia. Ak sa chcete vyhnúť davom a obrím plážam, kde beznádejne hľadáte svoj uterák, vyrazte sem. Aj keď patrí Balz Rossi skôr k menším, nájdete tu kompletné vybavenie: slnečníky, ležadlá, dokonca aj wi-fi.Keď už vás prestane kúpanie baviť, môžete vyraziť po stopách jaskynných ľudí z mladšej doby kamennej. A keď už vás aj to, vydajte sa do Francúzska, Ventimiglia sa totiž nachádza iba sedem kilometrov od taliansko-francúzskych hraníc.

Balzi Rossi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *