stavanger prez

Norsko-Stavenger už od 51 EUR letecky z Katowic, alebo z Budapesti

Na juhozápadnom pobreží Nórska sa medzi rovinami Jæren a Boknafjordem rozkladá Stavanger, ktorý je štvrtým najväčším mestom v krajine. Ide o kultúrné a historické mesto, ktoré bolo v roku 2008 spoločne s Liverpoolom zvolené Európskym hlavným mestom kultúry.

stanvenger letenka

Stavanger je správnym mestom kraja Rogaland a v jeho okolí sa nachádza niekoľko jazier, ktoré sú obľúbenými miestami odpočinku. Jazero Breiavatnet leží v srdci Stavangera.

 

Predtym ako bola na mieste dnešného mesta v roku 1125 vystavaná katedrála, bol Stavanger len obyčajnou rybárskou dedinou. Mestské právo získal až o 300 rokov neskôr. Hojnosť sleďov a ďalších rýb v pobrežných vodách dávala miestnym obyvateľom obživu. V 19. storočí došlo k rozvoju rybárskeho a zaváranín. Významným medzníkom pre Stavanger boli  60. roky minulého storočia, kedy bola na pobreží objavená ropa, ktorá priniesla mestu značné bohatstvo. Základom miestneho hospodárstva je tak v dnešnej dobe najmä rybolov, spracovanie sardiniek a ropy. Hoci sa mesto orientuje predovšetkým na priemysel, darí sa mu zachovať si veľa zo svojej historickej krásy. Dnes patrí Stavanger so svojimi 110 tisíc obyvateľmi k najväčším mestám v krajine.
Pre dnešný Stavanger sú charakteristické nižšie drevené budovy, veľa objektov kultúrneho využitia a kozmopolitný charakter. Mesto sa pýši najmä historickou štvrtou zvanou Gamle (Starý) Stavanger, ktorá je prepletená krivolakými dláždenými uličkami. Celkovo je tu 156 pamiatkovo chránených domov, ktoré v minulosti obývali prevažne námorníci a robotníci. Unikátne sú hlavne bielo natreté drevené domčeky z 19. storočia nachádzajúci sa medzi Øvre Strangate a Nedre Strandgate
Domčeky sú obohnané drevenými plotmi a dopĺňajú ich malé predzáhradky.

 

V centre mesta dominuje Domkirchen – jedna z najstarších katedrál v Nórsku. Jej základy s románskou loďou boli vystavané na prelome 11. a 12. storočia a zasvätené sv. Swithunovi, patrónovi mesta. V roku 1272 však katedrálu pohltil požiar, musela tak byť prestavaná. Počas rekonštrukcie bola dokonca obohatená o okázalý gotický chór, ktorý sa podarilo dochovat až dodnes. Postavenie katedrály prinieslo mestu značný náboženský význam, ktorý bol oslabený až v dobe náboženskej reformácie v prvej polovici 16. storočia. V roku 1746 bola katedrála doplnená dvoma vežami. Domkirchen v Stavangeri je krásnym príkladom stredovekej katedrálny architektúry. V jej susedstve stojí Katedrálne škola House Kongsgård, ktorá bola pôvodne domovom pre biskupa.

 

V meste Stavanger môžete navštíviť niekoľko múzeí, vynechať by ste nemali napríklad Stavangerské múzeum s úchvatnými zbierkami z oblasti zoológie, archeológie, etnografie alebo námornej dopravy. Bolo založené roku 1877 a vlastní aj rozsiahlu kolekciu pravekých nálezov z provincie Rogaland. V roku 1936 táto inštitúcia zakúpila 200 rokov staré šľachtické sídlo Ledaal, kam boli umiestnené ďalšie zbierky múzea a zároveň slúžilo ako kráľovská rezidencia.

 

Ďalším zaujímavým múzeom je Konzervárenské múzeum nachádzajúce sa v Gamle StavangeriMúzeum sídli v budove starej konzervárne a záujemcovia sa v ňom môžu zoznámiť s týmto priemyselným odvetvím, ktoré dosiahlo najväčšieho rozkvetu v polovici 19. storočia. Vtedy malo pre obyvateľov mesta ďaleko väčší význam než ropný priemysel dnes.Priekopnícky bol rok 1850, kedy sa na trhu po prvýkrát objavili tzv. Večera konzerve. Na začiatku 20. storočia potom konzervárne ohromili takou novinkou, ako boli sardinky v konzerve. Ešte v 20. rokoch 20. storočia pôsobilo v Stavangeri 70 konzervární.

 

Históriu ropného priemyslu v Nórsku mapuje Norsk Oljemuseum, teda Ropné múzeum projektovanej architektmi Lundu a Løvsethem. Otvorené bolo roku 1999 a dnes ponúka návštevníkom možnosť zoznámiť sa so životom ľudí pracujúcich na vrtnej plošine. K videniu je tu tiež podrobná prezentácia vrtnej veže, modely používaných vrtákov, potápačských zvonov a záchranné kabíny, do ktorej sa zmestilo 28 ľudí. Živé obrazy približujú históriu aj budúcnosť ropného priemyslu.

 

Nad všetkým dianím v meste dohliada strážnej či požiarne veža Valbergtårnet na vrchu Valberget, ktorá začala svojmu účelu slúžiť v roku 1852. Bola postavená architektom Grosch z dôvodu, aby sa už neopakovali tak rozsiahle požiare, ako tomu bolo v minulosti. Pri jednom z nich, v roku 1684 bolo mesto takmer zrovnané so zemou a obyvatelia dokonca chceli Stavanger úplne opustiť. K tomu však našťastie nedošlo a požiarnej hláska je dnes skvelým vyhliadkovým miestom, odkiaľ sa naskytá strhujúci podívaná na mesto, prístav aj najjužnejšie fjord na západnom pobreží Boknafjord.

Ubytovanie v Staveger nájdete tu:  Ubytovanie rezervujtetu

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *