lisabon-7

Roadtrip- Budapest-Lisabon-Madeira len za 166 EUR tam aj späť

Milí fanušíkovia,

ešte nemáte žiadny roadtrip naplánovaný na jeseň? My sme pre vás pripravili ďalšiu super ponuku. Nechajte sa inšpirovať aj tentokrát a vydajte sa objavovať krásy Portugalska a Ostrova Madeira. Letecky tak môžete urobiť ak si zakúpite letenky na www.ryanair.com

 

lisabon madeira

 

LISABON

Ak máte pred zimou chuť vyraziť na víkend niekam do sveta, ponúka sa Lisabon ako ideálna voľba. Hlavné mesto Portugalska je letecky dostupne,  nie je tam draho a polmiliónová metropola posadená na siedmich kopcoch v ústí rieky Tejo ponúka kombináciu pamiatok aj modernej architektúry.

Už cestou z letiska do mesta zistíte, že vzdialenosti tú nie sú naozaj veľké. Konieckoncov letisko naozaj leží skoro v centre mesta a pri pristátí máte dojem, že pilot sa rozhodol pristáť na niektorom z lisabonských námestí …
Cestovanie po meste je nenáročné a väčšinu presunov zvládnete v pohode pešo. Okrem metra, autobusov a prímestských vlakov sa Lisabon ako jedno z mála európskych miest môže pochváliť električkovými linkami. Ak pôjdete električkou, vrátite sa vďaka historickým vozidlám v čase o niekoľko desiatok rokov naspäť.
Preslávenú električkovú linku č. 28 možno určite odporučiť ako približovací prostriedok pri ceste na jednu z najvyššie položených pamiatok mesta – hrad Castelo do Sao Jorge. Budete prekvapení, aký veľký výškový rozdiel električka prekoná v úzkych a krivolakých uličkách podhradia!
Z hradu sa vám naskytne jeden z najkrajších pohľadov na mesto, ležiace priamo pod vami. Dobre mať krásny výhľad na rieku Tejo, cez ktorú sa klenie najdlhší európsky most. V samotnom hrade, ktorý je národnou pamiatkou, nájdeme multimediálnu výstavu lisabonskej histórie zvanú Olisipónia. Väčšina návštevníkov ale dá prednosť samotnej prechádzke po záhradách a hradbách s panoramatickými rozhľady.

Pri návšteve Portugálska určite nenechajte ujsť najdlhší most v Europe- most Vasco de Gama. Dlhý 17 km,
Most aj mesto môžete obhliadnuť z pobrežnej promenády, kde sa miestni prechádzajú na bicykli alebo kolieskových korčuliach. Pre lenivejší návštevníkov tu dokonca postavili kruhovú lanovku, vedúci pozdĺž pobrežia.

Tipy na výlety:

Cabo de roca -najzápadnejší boEurópskej pevniny

Sintra -alias Disneyland pre dospelých.

 

 

Ubytovanie v Lisabone od 23 EUR nájdete tu  ubytovanie rezervujte tu

Madeira

Madeira je súostrovím, podobne ako Kanárske ostrovy. Okrem samotnej Madeiry je osídlený iba jediný ostrov Porto Santo, povestný svojimi zlatými plážami. Porto Santo sa stal známym aj z toho dôvodu, že v 15. storočí ho navštívil Krištof Kolumbus, zamiloval sa tu do krásnej madeirskej dievčaťa, ktorá sa stala jeho ženou.

HLAVNÉ MESTO

Hlavným mestom je Funchal. Je to najväčšie mesto na ostrove. Žije tu skoro polovica obyvateľov Madeiry, teda asi 130 000 ľudí. Je to rušné turistické letovisko. Má svoju príjemnú atmosféru, ale v podstate je to ešte len zlomok toho, čo je ďalej za Funchalom na Madeire k videnia ak vypočutie.

JAZYK

Oficiálnym jazykom je portugalčina. Samozrejme sa tu dohovoríte anglicky, popr. aj inými svetovými jazykmi. Francúzsky, nemecky, španielsky.

EURÓPSKA ÚNIA

Madeira je členom Európskej únie. Platí pre ňu tiež európske štandardy. Je to vyspelá, bezpečná krajina.

MENA

Mena je teda Euro. Najvýhodnejší spôsob ako vyberať peniaze priamo na Madeire je cez kreditné karty a bankomaty. Zmenárne na ostrove fungujú, ale české peniaze na euro Vám nezamení iba centrálnej Funchalské banke Portugalia a to ešte za nevýhodný poplatok.

VÍZUM

Vízum na dovolenku nepotrebujete. Ak tu nezotrvajú dlhšie ako 90 dní, nepotrebujete víza.

ČASOVÉ PÁSMO

Časové pásmo je rovnaké ako vo Veľkej Británii. Pre nás Čechov to znamená, že je na Madeire o hodinu menej. Rovnako ako u nás je na Madeire zimný a letný čas meniace sa vždy v poslednú nedeľu v marci a októbri.

NÁBOŽENSTVO

Najrozšírenejšie náboženstvo na Madeire je rímskokatolícke. Náboženské sviatky sa často zhodujú so sviatkami štátnymi. S katolíckymi kostolmi sa môžete stretnúť v každom mestečku, či dedinách.

FUNCHAL

je úžasne, hravé, živé a  farebné mesto plné portugalských kostolíkov a  rôznych múzeí. Nájdete tu krásne upravené  parky, kvetinové trhy. V prekrásnej botanickej záhrade v bývalom starom sídle z 19. storočia nájdete jedinečnú subtropickú vegetáciu a zbierku orchideí. Hlavné mesto ostrova leží v peknom zálive s veľkolepým panoramatickým výhľadom na prístav a kopcovité okolie. Funchal je ideálne východiskové miesto na výlety po ostrove: pešo pozdĺž Levadas, starého kanálového systému alebo autom. Nezabudnite v piatok navštíviť trhy, keď do mesta prichádzajú obchodníci z dedín celého ostrova, aby ponúkli svoj tovar. Hory tropického ovocia, pestrofarebné kvety a známa ryba Espada sú obľúbeným motívom fotografov. Necelú polhodinku od mesta sa nachádza Údolie mníšok, obkolesené vysokým horským masívom.

Ubytovanie na Madeire už od 19 EUR nájdete tu  ubytovanie rezervujte tu

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *