20160813_190818

Tipy na výlet v okolí Balatonu

Prečo navštíviť Balaton?

Lebo…

Balaton je najväčšie jazero v stredej Európe a obľúbené miesto aj mnohých slovenských letných dovolenkárov. Balaton ponúka rôznorodé činnost,  aktivity spojené  s oddychom aj športom. Takže  človek si tu príde na svoje. Výber je naoazaj pestrý. Či už túžiš navštíviť levandulové polia, zaplávať si , prípadne byciklovať sa okolo jazera možnostiam sa nekaldú medze. V skutočnosti existuje množstvo wellness hotelov okolo Balatonu, aquaparkov, pamiatok, atrakcií, výborných reštaurácií a vinární. V lete je teplota vody okolo 26 stupňov. Keď je pekné počasie, človek si tu vie vychutnať dovolenku od polovice mája do polovice októbra. Voda v niektorých častiach pobrežia je plytká a vhodná pre kúpanie pre rodiny s malými deťmi. Voda v Balatone patrí medzi najčistejšie v Európe, takže sa tam môžeš bez obáv zaplávať.

Balaton Zaujímavosti

Maďari sú preslávení vynikajúcou gastronómiou (takže ak si v okolí Balatonu, neboj sa vyskúšať  preslávené halaszlé čo je naozaj ich špecialita). Okrem kúpania si môžeš vychutnať člnkovanie, vodné lyžovanie, let balónom, alebo rybárčenie. Časť Balatónu je vybudovaná veľmi moderne a pobrežie lemuje moderná promenáda, ktorá sa nachádza v väčších mestách ako Siofok, alebo Balatonfüred. Môžeš relaxovať v krásnom parku za príjemného počasia a vychutnať si atmosféru a krásny západ slnka alebo chill outovat v niektorej z kaviarní alebo reštaurácií. Najlepšími miestami na nočný život je Balatonfüred alebo Siófok, ako som už spomýnala. Hlavne v letných mesiacoch je tu neskutočne dobrý nočný život, a veľa mladých ľudí sem chodí na rozlúčku so slobdou. ( čo sa stane v Siofoku , zostane v Siofoku )

V okolí Balatonu sa nachádza aj množstvo termálnych prameňov. Dajú sa absolvovať v kúpeľoch rôzne procedúry od výmyslu sveta. Najznámejšie kúpele sú v Hévíze.

Chystáš na na Balatón a pýtaš sa kam na výlet?

V nasledujúci riadkoch sme pre teba pripravili tipy na výlety v okolí Balatonu

 

20160814_182212 20160814_183738 20160814_182208

HÉVÍZ

V okolí jazera Balaton sa nachádza mnoho krásnych miest s tou správnou atmosférou. Hévíz  nie je priamo pri pobreží Balatonu, ale človek sa sem vie ľahko dostať autom. Toto kúpeľné mesto  je otvorené celoročne. V Hévíze liečia rôzne zdravotné problémy, zápalové ochorenia, kožné a mnohé iné. Dávaj si však pozor, voda je tu naozaj hlboká. Na kraji dosahuje hlbku okolo 2 metrov a v strede až neuveriteľných 38 metrov. Takže pre lepších plavcov to možno nie je problém ale pre tých slabších sa odporúča si doniesť koleso na plávanie. Nie, nie je to žart. Naozaj, keď nemáš , dá sa kúpiť alebo požičať si na mieste. Ale ak si tam, určite si nenechaj ujsť plávanie okolo lotosových kvetov, čo je úžasný zážitok najmä pre romantické duše. Voda tu dosahuje počas letnej sezóny neuveriteľných 34 stupňov, ale počas zimnej sezóny nikdy neklesne pod 26 stupňov. Takže načo ešte čakame?🙂 šup šup Balatón volá.

20160813_184945 20160813_180122

20160813_190818 20160813_181532

TIHANY

Tihany a slávne levandulové polia. Kto ešte o nich nepočul?  Tihany je jednoducho povedané prenádherné a romantické mestečko, tiež sa nazýva maďarské Proveslánsko. Festivaly sú organizované pravidelne, ktoré sú spojené s aromatickými rastlinami. V okolí je možnosť navštíviť malú farmu a kúpiť rôzne levandulové produkty. V Tihany si môžete kúpiť mnoho suvenírov od mydla z levandule, čaje, limonády, čokolády , džemu, brandy alebo dokonca aj Levandeulové pivo. Všetky tieto výrobky Levander majú dobré účinky pre telo i dušu . Levandula totiž upokojuje myseľ, pomáha znižovať stres a pomáha ovplyvňovať dobrý nočný spánok. Vo večerných hodinách si nenechaj ujsť návštevu tradičnej reštaurácie a potom sa pri západe slnka vydaj na prechádzku pozdĺž Balatonu. Nestačí? V Lavendulovom dome sa môžeš dozvedieť všetko o histórii tohto regiónu a prečo je Tihany s levandulou spojené. Nájdeš tu podrobné informácie o pestovaní a mnoho ďalších zaujímavých faktov a zaujímavostí. Toto múzeum sa nachádza popri veľmi peknom mieste pri vode, čo mu dáva naozaj pôvabnú atmosféru.

Tihany však nie je len o levanduli, ale aj o Tihanyskom opátstve. Ďalším veľkým lákadlom je opátstvo, ktoré sa nachádza na malom kopci v meste. Kláštor pochádza z 10. storočia a ponúka nádherný výhľad na okolie.

20160813_154359

20160813_154954

 SIÓFOK

Je ideálna destinácia aj pre rodiny s deťmi ale aj pre mladých ľudí ktorý vyhľadávajú nočný život. Mesto nikdy nespí a počas letných mesiacoch sa konajú skoro každý víkend nejaké slávnosti, koncerty.

Veža Siofok

Nie je najväčším lákadlom mesta, ale skvelým stretávacím miestom, lebo každý vidí z diaľky 44 metrov vysokú vodárenskú vežu. Ak si tam, môžeš ísť hore s panoramatickým výťahom a odtiaľ sa ti naskytne brutálny výhľad na okolie. Inak je Siofok plný mladých ľudí, je tu veľmi pekná dlhá promenáda, s množstvom barov, reštaurácií, kaviarní, obchodov. Človek sa tu cít ako niekde v Talianksu pri mori.  K dispozícii je aj pekná pláž, kde si môžeš oddýchnuť a zaplávať si do sýtosti. Ak si v Siofoku, môžeš sa odtiaľ dostať priamo loďou do malebného mestečka Tihany..

36070237010_59c82263ff_b

Dom otočený hore nohami – alebo ,, Reverse Hause,, v Siofoku

Keď už zavítaš do Siófoku, nenechaj si ujsť jednu z najobľúbenejších turistických atrakcií mesta čo je tento vtipný dom otočený hore nohami. Turistov láka už od roku 2017. V tomto dome je jednoducho všetko postavené na hlavu! Interiér domu, ktorý je umiestnený tak že všetko je postavené na hlavu, ukazuje opačnosť v každom detaile,poskytuje zaujímavý zážitok pre všetky vekové kategórie.

20160814_142258 20160814_135252

JASKYŇA TAPOLCA

Fanúšikovia netradičných atrakcií v Tapolca môžu prísť na svoje. Jazero bolo objavené začiatkom 20. storočia. Po roku kopania našli tento podzemný unikát, ktorý sa postupom času stal jedenj z najlepších a najobľúbenejších atrakcií a lákadlom Maďarska. Môžeš aj ty navštíviť toto miesto pod vedením skúsených sprievodcov, ktorí ti poskytnú nezabudnuteľný zážitok a tiež plavba na jaskyni, ktorá je takmer 300 metrov hlboko, je veľkým zážitkom. Odporúčam vrelo naozaj. (len pozor, cez leto sem zavíta veľa turistov , tak je dobré si kúpiť doprdu lístky aby si čakaciu dobu skrátil-a)

Jaskyňa bola objavená vo vrtných studniach v roku 1902 a jej dvere sa sprístupnili verejnosti v roku 1912. Z celkovej dĺžky takmer 4 km je otvorená verejná 2 5 km oblasť. Jaskynné jazero je kombináciou vzácnych geologických, genetických, hydrologických a biologických hodnôt a preto od roku 1982 patri do Unesco.

20160814_191943 20160814_185342 20160814_194657

HRAD SZIGLIGET

Hrad Szigliget je ďalším typov na malý výlet v okolí Balatonu. Z vrchu tohoto hradu sa človeku naskytne jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Maďarské more- na Balatón.

Hrad Szigliget leží na pozadí vrchu Szent György-hegy. Za hradným kostolom sa po chodníku dostanete do Dolného hradu. Odtiaľto v dĺžke asi 20 metrov sa dostanete na Horný hrad. Tu sa nachádzala stará veža a bývalá komnata hradného pána.

Szigliget nestojí za návštevu len kvôli hradu, ale aj kôli remeselnému dvoru ktorý je  pod hradom. Keď sem zavítaš, určtie ochutnaj domácu zmrzlinu alebo nejakú špecialitu v malej reštike ktorá tu je.

Festetics

ZÁMOK FESTETICS

Rodina Festetics je jednou z najvýznamnejších kráľovských a kniežacích rodov Maďarska. Rodina pochádza z Chorvátska ale od 17. storočia žijú v Maďarsku. Hrad Festetics v Keszthely je najnavštevovanejším hradom v krajine. Dnes pôsobí ako múzeum a centrum udalostí a je tretím najväčším a jedným z najnavštevovanejších hradov v Maďarsku.

Tento jednopodlažný barokový zámok bol v 18. a 19. storočí niekoľkokrát prestavaný. Veľká rekonštrukcia  prebehla v rokoch 1769-1770 pod vedením Pavla III. Stavebné práce rozšírili krídla. Ďalšia reorganizácia podnietila 1792 György (I.) Festetics. Postavil ju južné krídlo knižnice.

Zábavný park ZOBORI – Zalaszabar

Zábavný park Zobori je jedným z najväčších zábavných parkov v Maďarsku, kde na teba čakajú outdoorové a indoorové dobrodružstvá.

 

 20160815_115422 20160815_113203

Čo robiť v Pannonhalma za jeden deň

 

Ak ste v okolí Balatonu, nezabudni navštíviť známe mesto Pannonhalma

Benediktínsky kláštor začal písať svoju históriu pred viac ako tisíc rokmi. Prvá zmienka o stavbe pochádza z roku 996. Má jedinečnú významnú polohu a ponúka aj dokonalý panoramatický výhľad. Pri návšteve tejto pamiatky môžeš svoje auto zaparkovať v blízkosti informačného centra. Vedľa nej sa nachádza reštaurácia s panoramatickým výhľadom na okolie. Obed v ňom zaručí taktisto  ohromujúci vizuálny zážitok. Potom sa vydáj na krátku prechádzku smerom do kopca priamo do kláštora.

Majestátna bazilika a dych berúca knižnica v Pannonhalma

Benediktínske arcibiskupstvo môžeš navštíviť každý deň od 9:00 do 17:00. Vstupné je 3000 HUF. Po zaplatení vstupného dostaneš audio sprievodcu a môžeš si vybrať z niekoľkých jazykov. Pred tebou sa rozprestiera nielen celé mesto, ale aj krásne okolie. Prvá budova, do ktorej vstupuješ, je katedrála. V ňom sú pozostatky bývalých obyvateľov. Vstupná brána je bohato zdobená a potom ťa zavedie do ďalších miestností. Prejdi cez nádvorie, uvidíš niekoľko obrázkov a nakoniec sa dostaneš do knižnice. Najkrajšia izba kláštora ukrýva úctyhodnú zbierku vzácnych exemplárov s mimoriadnou historickou hodnotou.

Podobne ako v minulosti sa v kláštore nachádza jedna veľká škola gymnázia. Ako však vedenie drží pôvodnú tradíciu, môžu tam študovať len chlapci, ktorý v škole dosiahli vyníkajúce výsledky. Škola chce zachovať vynikajúcu povesť a zabezpečiť konzistentné vzdelávanie študentov. Deti v tejto škole majú veľmi prísny režim. Vstávajú skoro ráno a majú striktný program.  No neviem či by som tam chcela študovať a ty?🙂

20160815_113300 20160815_112233

Prechádzka okolo kláštora Pannonhalma

Okolo kláštora keď sa vydáš na prechádzku sa ocitneš v jednom malom lesíku, kde sa nachádza Boldog Mor kiláto (čo je výhľiadková veža). Choď na vrchol a vychutnaj si panoramatický výhľad.

20160815_122937 20160815_121512 20160815_121456

 

Súčasťou kláštora  sú vinice, kde môžeš nielen vstupovať do komplexu, ale aj ochutnať víno. Sedem vín na ochutnávku spolu s vysvetlením vás bude stáť 3900 HUF.

Pod kláštorom sa nachádza ďalšia malá Levandulová farma. Výhľad z tohto miesta na horu spolu s dominantou budovy je úchvatný. Keď už máš pocit že si presýtená-ý s okolitou krásou, tak môžeš ísť na nákupy 🙂 Výrobky z levandule sú naozaj dobré. Okrem tradičnej kozmetiky tu budeš mať možnosť kúpiť  čaj a čokoláda alebo levandulovú limonádu. Všetky výrobky sú ekologické, kvalitné a vyrobené čisto ručne, takže sú jedinečné a autentické. Pravidelne sa tu konajú  veľké slávnosti levandule. V kláštorej  bylinná záhrada sú vysadené všetky dôležié bylinky ako je tymián, mäta atď.

 

Na Bicykli okolo Balatonu

Jazero Balaton ponúka skvelé možnosti pre cyklistické výlety. V závislosti od nálady a chuti, vytrvalosti si každý môže nájsť to pravé orechové. Okrem zdatného zašportovania, budeš mať možnosť vidieť zaujímavé miesta,pamiatky, zastaviť sa kde chceš, kedy chceš. Balaton ponúka 210 kilometrov dlhú trať pre ciklistov a dá s to zvládnuť za 4-5 dni okolo celého jazera Balaton.

20160813_105725

  1. Cyklotrasa okolo Balatonu

    jedna z najobľúbenejších ciklotrás na 1 deň je Révfülöp Balatonszepezd 5 km Balatonakali 15 km Balatonudvari 20 km Balatonfüred 32 km Tihany 40 km prievoz Szántód 42 km Zamárdi 45 km Siofok.

Celkom je to 55 km.  Trasa je vedená po asfaltových cyklotrasách takže nič náročné. A človek má cestou možnosť zastaviť sa na malý break v mestečku Tihany alebo v Siofoku si zaplávať  

         2. cyklotrasa okolo Balatonu

ďalšiou voľbou pre milovníkov cykloturistiky si zvoliť nasledujúcu trasu :

Siofok – Balatonkenese 25 km – Balatonfüzfö 31 km – Balatonalmádi čo celkovo činí  42 km.  Je to ideálne pre všetkých ktorýTrasa je vedená po cykloceste. Malú prestávku si človek môže dopriať na Balatonalmádi čo je kúpeľné mesto, a môže odbivovať niektoré budovy ktoré sú postavené z červeného Permského vápenca.

20160813_111456

Kde sa dá kúpať na Balatone?

Na Balatóne sú pláže na ktorých je vstup za poplatok a niektoré sú zadarmo. Na platených plážach Balatonu stojí denný lístok pre dospelých  okolo 450-750 HUF, ale kto nechce môže ísť na bezplatnú pláž. Na nasledujúcich miestach je vstup zadarmo:

Balatonakarattya – Gumirádli pláž
Balatonberény – Csicsergő pláž
Balatonboglár – Platán pláž
Balatonfenyves-alsó – je bezplatná pláž tiež

Pláže na Balatone ktoré sú za poplatok:


Pláž Kisfaludy

v meste Füred je veľmi populárna ale nie náhodou. V posledných rokoch pláž stále zlepšovali a rekonštruovalii. Nachádzajú sa tu športové ihriská, animácie pre deti, vodné športy, bazén, bezbariérový vstup pre telesne postihnutých, verejné toalety, sprcha a niekoľko bufetov, pohostincov kde si človek môže objednať lángoš ale aj samoobslužné reštaurácie.

Pláž Esterházy

sa nachádza v meste Balatonfüred, s osobitným zameraním na zdravotne postihnutých hostí. K dispozícii je upravený trávnik pre deti, a všetky ostatné dôležité vymoženosti.

Szigliget

Pláž v oblasti Szigliget sa môže pochváliť množstvom zaujímavých lákadiel medzi  ktorými je aj pláž: rodiny s deťmi sa tu môžu tešiť, pretože majú plytkú piesočnatú pláž s detským ihriskom. Slnečné a tienisté časti sú tiež na pláži, samozrejme, reštaurácia,  obchod s potravinami a mnohé iné.

balatonlelle

Balatonlelle (pláž vhodná pre deti)

V meste Balatonlelle sa pláž Napfény počíta ako pláž vhodná pre deti odporúčaná rodičmi v nespočetných fórach. Breh je piesčitá, plávajúca pláž. Ďalšou špecialitou je dobrodružný kúpeľ: so saunovým domom, tromi bazénmi a obrovským svahom s vlnami, ktorý je pre deti veľmi obľúbený vďaka množstvu detských ihrísk a obrovskému pieskovisku.

fonyo

Fonyód ( Pláž pre rodiny s deťmi)

Ďalšia veľmi dlhá pláž  vhodná pre plavcov sa nachádza v meste Fonyód, na pláži Sándortelepi Panorama (predtým nazývaná Sándorská osada). V rámci toho areálu  vybudovali  ihriská, promenády atď. Voda je tu relatívne plytká, ideálna  k deťom a priateľská k deťom s množstvom herných zariadení (šmýkačky, hrady, pirátske ihrisko).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *