20160307_221251

Zaujímavosti o Singapore

 Prečo sa oplatí navštíviť Singapore?

Singapur je označovaný aj ako mesto budúcnosti. S úžasnou modernou architektúrou, čistými ulicami, priateľskými ľuďmi, vynikajúcimi nákupnými možnosťami budeš pri návšteve tejto destinácie prekvapení-á. Pripravili sme zopár informácií, zaujímavostí a faktov, prečo … sa vlastne oplatí navštíviť Singapure

 

Singapur

je zázrakom modernej architektúry. Presklenené mrakodrapy z diaľky pripomínajúce LEGO. Metro, ktoré nikdy nemešká a je presné ako švajčiarske hodiny a mesto v ktorom žobráka nestretneš.
Singapur je jedným z najbezpečnejších turistických destinácií pre všetkých

20160306_182620

Marina Bay Sands

Jeden z najluxusnejších hotelov na svete. Komplex má tri výškové budovy s obrovskou strechou s bazénom na 55 poschodí.

 

Singapore je ,,priateľské,, mesto

Trest smrti za nelegálne obchodovanie s drogami. Ďalej… colné predpisy neumožňujú dovoz erotického tovaru, mäsových výrobkov, cigariet a zbraní.

Zákazy

Odhadzovanie cigarety a žuvačky na ulici je zakázané

Mestský maskot  ,,Merlion,,

čo je socha levej hlavy a chvost morskej panny. Každý študent základnej školy pozná príbeh Sang Nila Utama, knieža z Palembangu, ktorý videl zviera, o ktorom si myslel, že je lev, a podľa toho bol pomenovaný ostrov Singapur, čo znamená Lion City. Ale pravdou je, že v Singapure nebol žiadny lev. No okrem Zoo samozjremne. Toto miesto je must see v Singapore

 

20160306_125419

Letisko Changi

Letisko Changi je zmesou detinskej radosti a špičkovej technológie. Vo vnútri letiska čaká na turistov  množstvo atrakcií, ktoré ti nedávajú šancu nudiť sa. Priamo na letisku nájdeš veľké nákupné centrum plné butikov a elektroniky. Milovníkov prírody čaká Butterfly Garden. Milovníci umenia určite ocenia sochy vytvorené z 1216 bronzových kvapiek. V termináli 2 sa nachádza oblasť špeciálne navrhnutá pre digitálnu zábavu. Od roku 1987 Singapurské letisko Changi trvalo získalo ocenenie „Najlepšie letisko v Ázii“ od The Asian Freight a Supply Chain Awards 2014, už celých 28 rokov.

20160308_135249

Záhrady v Singapore

Singapur je  snáď najviac poznamenaný čínskou kultúrou. Okrem mnohých taoistických a budhistických chrámov nájdeš aj čínsku záhradu Yu Hwa Yuan s pagodami a bonsajmi.

Fakty o slávnych ľuďoch zo Singapuru

Ang Peng Siong bol najlepším plavcom na svete na 50 metrov. Tento titul získal v roku 1982.

Slávna huslistka a popová speváčka Vanessa Mae sa narodila v Singapure. S rodičmi sa presťahovala do Anglicka, keď mala štyri roky.

Fakty o Singapure

Mobilné telefóny a iné mobilné zariadenia zohrávajú v Singapure veľmi dôležitú úlohu. Mobilní operátori dajú do obehu každý mesiac až 50 000 nových SIM kariet.

 

Singapur má v súčasnosti približne 5,4 milióna obyvateľov. Viac ako 90 percent obyvateľov Singapuru žije v prenájmoch. Byty sú astronomicky drahé na kúpu do osobného vlastníctva. Väčšina si to nemôže dovoliť.

 

Prvé sčítanie obyvateľstva sa uskutočnilo v roku 1824. Vtedy žilo v Singapure až ,,neuveriteľných,, 10 000 ľudí.

 

Singapur patrí medzi 20 najmenších krajín na svete

Suntec

V Singapure sa nachádza najväčšia fontána na svete a bola postavená v tvare dlane ruky . Symbolizuje dobre a zlo (Feng shui) a nachádza sa centre mesta. Konkrétnejšie, v Suntec City. Je postavená hlavne z bronzu a jeho stavba stála okolo 10 miliónov dolárov.

 

Singapur sa môže pochváliť aj najvyšším umelým vodopádom. Meria 30 metrov a nachádza sa v mestečku Jurong BirdPark.

 

Jednou z fun vecí ktoré v Singapure môžeš spraviť je nočná návšteva Zoo. Toto je prvá zoologická záhrada svojho druhu na svete. Kto sa nebojí, nech sa páči

 

Národná hymna Singapuru je v malajskom jazyku s názvom Majulah Singapur.

 

Po Monaku je Singapur druhou najhustejšie obývanou krajinou sveta.. žije tu v priemere 7000 ľudí na m2

 

Singapur je v podstate jeden veľký ostrov+ ďaších 63 malých ostrovčekov okolo. Tieto ostrovy však nie sú obývané.

Naj poznávacie znamenie Singaporu :

Je super čistý. …

Zeleň uprostred mesta. …

Známy zákaz žuvačky. …

Marina Bay Skyline. …

Pokuty a telesné tresty. …

Krajina nákupných centier

20160306_103926

Je Singapur bohatou alebo chudobnou krajinou?

Ekonomika Singapuru bola zaradená medzi najotvorenejšie na svete, umiestnila sa na 7. mieste, čo znamená že je najmenej skorumpovaná, najobchodnejšia, s nízkymi daňovými sadzbami (14,2% hrubého domáceho produktu, HDP) a tretím najvyšším HDP na obyvateľa na svete v zmysle parity kúpnej sily (PPP).

Top najbohatších ľudí v Singapure je

1) Robert & Philip Ng; 11,9 miliardy USD.

2) Eduardo Saverin; 11,8 miliardy USD.

3) Goh Cheng Liang; 8,5 miliardy dolárov.

4) Kwek Leng Beng; 7,6 miliardy USD.

5) rodina Khoo; 6,7 miliardy dolárov.

 

Ako bohatý v skutočnosti je Singapur?

Singapur je na ôsmom mieste na svete podľa HDP na obyvateľa (57 713 USD). Čiže patrí do Top 10 : Luxembursko, Švajčiarsko, Macao, Nórsko, Island, Írsko, Katar, Spojené štáty, Singapur, Dánsko, Austrália.

 

20160307_171925

Čo treba vedieť o ostrove Sentosa?

Sentosa, malý ostrov pri pobreží Singapuru, je najlepšie známy pre jeho prevažne umelé ale krásne pláže, vzácne prírodné krásy a nečakané možnsoti vodných športov.

 

Aký je oficiálny jazyk v Singapure?

Väčšina singapursčanov sú dvojjazyčný . Dohovoria sa v angličtine a jednom z ďalších troch úradných jazykov. Napríklad väčšina čínskych singapurčanov môže hovoriť anglicky a mandarínsky. Niektorí, najmä staršie generácie, môžu hovoriť malajsky alebo ovládajú Hokkien, Teochew, Cantonese, Hakka alebo Hainanese.

Kedy vznikol Singapur?

Nezávislosť Singapuru od Malajzie v roku 1965 sa oslavuje každý rok 9-ho augusta. Je to štátny sviatok

 

Singapur má najväčšie fľaše Yakult v juhovýchodnej Ázii a aj najdrahšie. Zdá sa, že veľkosť fliaš súvisí s rizikom kontaminácie. V niektorých krajinách ako Malajzia a Austrália prechádzajú na menšie flaše aby sa zabránilo kontaminácii.

 

Singapur je jedným z troch zachovaných mestských štátov na svete ktoré nemajú hlavné mesto. Ďalšie dva sú Monako a druhé Vatikán v poradí.

 

V Singapure sa chodí naj… rýchlejšie?

Najrýchlejšími chodcami na planéty, podľa štúdie British Council majú Singaporčania. V priemere chodci nachodia až neuveriteľných 6 km za hodinu.

 

Najmladšia osoba na svete,

ktorá úspešne absolvovala štúdiu GCE „O“ Level Chemistry na svete, je singapurčanka. Ainan Celeste Cawleyová mala iba 7 rokov , keď absolvoval štúdiu GCE „O“ Level Chemistry

 

Uppsss

Na svete je ďalší Singapur! Singapur je tiež názov jedného z najznámejších miest v Michigane.

Symbol Singapuru

Premýšľal-a si už niekedy nad tým, čo predstavujú symboly na Singapurskej národnej vlajke? Červená symbolizuje univerzálne bratstvo a rovnosť človeka, zatiaľ čo biela symbolizuje čistotu a cnosť. Polmesiac predstavuje mladý národ na vzostupe a päť hviezd znamená ideály demokracie, mieru, pokroku, spravodlivosti a rovnosti.

Orchidea Vanda Miss Joaquim

Národná kvetina Singapuru je Vanda Miss Joaquim. Vanda Miss Joaquim je prvý registrovaný rastlinný hybrid zo Singapuru. Park Vanda Miss Joaquim a niekoľko ciest v Singapore bolo pomenovaných po národnej orchidei , vrátane Vanda Drive a Vanda Crescent.

Netopier žijúci v Singapore

Napriek svojej malej veľkosti je Singapur domovom veľkého množstva živočíšnych a rastlinných druhov. ,, Lietajúca líška,, je najväčší netopier na svete s rozpätím krídiel do 1,5 metra, žije na ostrove Pulau Ubin, ktorý je jeden z ostrovov patriacich k Singapuru.

 

Prvá nočná zoologická záhrada The Night Safari sa nachádza v Singapure.

 

Napriek relatívnemu nedostatku poľnohospodárskej pôdy a poľnohospodárstva je Singapur najväčším vývozcom okrasných rýb (prispieva k 25% svetového trhu).

 

Bukit Timah

Prírodná rezervácia Bukit Timah v Singapure obsahuje viac druhov stromov ako celý severoamerický kontinent. Najvyšší prírodný bod v Singapure je Bukit Timah Hill – ktorý je vysoký len 164 metrov.

 

Budovy v Singapure nemôžu byť vyššie ako 280 metrov. V súčasnosti existujú tri budovy tejto výšky: OUB Center, UOB Plaza a Republic Plaza.

V máji 2002 bol zaznamenaný tanečný rekord  s 11 967 tanečníkmi.

 

Ľudské domino

Záznam Guinnessovej knihy pre najdlhší reťazec ľudského domina bol stanovený v Singapure 30. septembra 2000. Skladalo sa z 9 234 študentov a  meralo 4,2 km. Super nie?

 

Prvý singapurský film, ktorý mal byť uvedený na filmovom festivale v Cannes, bol v roku 1997 riaditeľom bol Eric Khoo.

 

Ilo Ilo je prvým singapurským celovečerným filmom, ktorý získal cenu Camera d’Or na filmovom festivale v Cannes v roku 2013.

 

Najčastejšie čínske priezviská v Singapure sú Tan, Lim a Lee.

 

Singapur má viac ako 3000 kilometrov ciest.

 

Plavec Ang Peng Siong bol v roku 1982 zaradený na svetové číslo 50m Freestyle.

 

Singapur je jedným zo svetových lídrov v počte odsúdených na trest smrti (väčšinou predajcom drog).

 

Singapur je členom skupiny „Východoázijské tigre“, spolu s Južnou Kóreou, Taiwanom a Hongkongom, pretože všetky tieto krajiny zažili v posledných desaťročiach obrovský hospodársky rast alebo hospodársky BOOMMM

 

Napriek tomu, že Singapur sa často označuje ako „konkrétna džungľa“, pravdou je, že v takmer každej časti mesta je množstvo zelene. Takmer polovica územia Singapuru je pokrytá vegetáciou!

 

Takmer 9 z 10 singapurských obyvateľov žije v prenajatých apartmanoch.

 

V roku 2015 bola Singapurská botanická záhrada ocenená ako svetové dedičstvo UNESCO. Je to prvá tropická a len tretia botanická záhrada na zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto bolo oznámené počas singapurského 50. roku nezávislosti.

 

V roku 2016 ziskal Singapur prvú olympijskú zlatú medailu. Dňa 12. augusta 2016, v Rio de Janeiro, 21-rok-starý Joseph Schooling získal zlatú medailu v 100 m motýľ s časom 50,39 sekundy, prvý olympijský zlatú medailu vyhral Singapur.

 

V Singapure sa každý deň otvárí jedna až dve nové reštaurácie.

Pre väčšinu singapurských nehnuteľností je prenájom ez Airbnb nezákonný, najmä pre turistov.

 

Singapur berie svoje záchody veľmi vážne

Ak ťa niekto chytí že nespláchneš záchod môžeš dostať až 150 dolárovú pokutu. No nie je to dobrá krajina? Čistota nadovšetko..

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *