lama

Zaujímavosti a iné fakty o Ekvadore

Ekvádor je známa krajina pre svoje vysoko kvalitné výrobky, ako je čokoláda, káva, banány, kvety, orchidee a ďalšie produkty. Ekvádor je tiež ostrov jedinečnej fauny a flóry, rovnako ako aj známe Galapágy.

Pôvod mena pochádza od španielskych kolonistov, ktorí nazývali krajinu „el ekvádor“, čo v preklade znamená „rovník“. Čiže „Rovníková republika“

Ekvádor je malá krajina ležiaca pozdĺž pobrežia Tichého oceánu v Južnej Amerike. Bohatá kultúra Ekvádorčanov, ale aj krajina so svojimi výstrednosťami a tradíciami, zaujímavosťami, faktami očaria úplne každého aj teba. Je to zmes pozemskej a kultúrnej krásy, ktorá je fascinujúca a farebná! Hlavne ak je Ekvádor na tvojom cestovateľskom zozname tak si určite prečítaj nasledujúe riadky.

 

Zábavné, vzdelávacie a zaujímavé fakty a o Ekvádore

Oficiálnou menou v Ekvádore od roku 2001 je americký dolár, ktorého predchodcom do roku 2001 bola ekvádorská sukra.

 

Deň nezávislosti Ekvadoru

Ekvádor získal nezávislosť ktorá je bola prvýkrát udelená v roku 1822. 10. augusta čo je najväčší ekvádorský národný sviatok, Deň nezávislosti.

Galapágy – Ekvador

Galapágy patria k Ekvádoru od roku 1832. Nachádzajú sa 950 km západne od ekvádorského pobrežia Patria do svetového dedičstva – Unesco. Vďaka návštevy Galapág, bol Charles Darwin natoľko inšpirovaný že vznikla evolučná teória..

Land Iguana / Legu‡n suchozemskù

 

Ekvádor je vertikálne rozdelený do štyroch, úplne odlišných oblastí. Z východu na západ, Andský región, pobrežný región a Galapágy (ostrovná oblasť). Každý z nich je unikátny.

 

Ekvadorsky Priemysel

Najväčším priemyslom v Ekvádore je ropný, potravinársky, textilny ale aj rybolov. Je tiež významným vývozcom kvetov, kakaa, banánov, ryže a bavlny

 

Ekvador + jazyky a dialekty

 

Španielčina je oficiálnym jazykom ale domáci využívajú miestne dialekty. Spolu s hlavným jazykom Ekvádoru, ktorým je španielčina, existuje 13 pôvodných jazykov. Domorodé jazyky, z ktorých najdôležitejšou je quichua (alebo kichwa), hovoria viac ako 2 milióny ľudí v krajine.

 

Ekvador a vierovyznanie

95 percent obyvateľov Ekvádoru je rímskokatolícky vierovyznania, zvyšných 5 percent predstavujú  ostatné náboženstvá.

 

Sangay – Národný park Ekvádor

V národnom parku Sangay má človek jedinečnú môžnosť badať rôznorodosť ekosystému na vlasnté oči – od tropických dažďových pralesov až po horské vrchy pokrývajúce večný sneh a ľad. Vzhľadom k izolácii parku človek môže vidieť mnoho vzácnych druhov zvierat ktoré žijú lent tu, napríklad jedným z nich je andský kondor. Od roku 1983 patrí do svetového dedičstva Unesco.

 

Provincie Ekvadoru

Ekvádor je rozdelený do 24 provincií a má svoje hlavné mesto. Najväčším mestom je Guayaquil a druhým najväčším mestom je Quito, ktoré je tiež hlavným mestom Ekvádoru

EcuadorEquator-58b9cb3b3df78c353c376d4e

 

Ekvadorská káva

Káva Arabica sa najlepšia káva ktorá sa pestuje v Ekvádore od roku 1952. Káva Ecuador Arabica je vysoko kvalitná, vyvážená a svieža s vynikajúcou a výraznou arómou. Ekvádor je jednou z mála krajín Južnej Ameriky, ktorá kultivuje Arabicu a Robusta. Najlepšia káva Arabica pochádza zo svahov.

 

Ekvador a sopka- Chimborazo

Ekvádor má mnoho aktívnych a neaktívnych sopiek. Chimborazo je neaktívna sopka a zároveň najvyšší bod v Ekvádore- 6310 m. Horolezenie je možné len so skúseným sprievodcom. Vyžaduje si veľmi dobré zimné a horolezecké vybavenie. Je to tiež najvzdialenejší bod Zeme, čo z neho robí najvyšší bod na Zemi a najbližší bod k vesmíru, mesiacu, slnku . Technicky je to o 2,4 km vyššie ako Mount Everest!

 

Mesto Santa Ana..

Koloniálne mesto Santa Ana de los Ríos de Cuenca sa nachádza v Ekvádore a bolo založené v roku 1557 a teraz patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na brehu rieky Río Tomebamba sa rozprestieajú červené a miele domčeky v úzkych úličkách, ktoré podľa archeologických prieskumov pochádzajú z 5. storočí. Neďaleko sa nachádza obec Baños de Cuenca s horúcimi minerálnymi prameňmi a je to zároveń najhorúcejší pramene až 70 ° C.

Hlavné mesto + najvyšší bod Ekvadoru

Quito je najvyššíe položené hlavné mesto. Dosahujúe nadmorskú výšku 2850 m nad morom.

qointo

Ekvádor je hlavným mestom Orchideí

Ekvádor je domovom viac ako 4 250 druhov orchideí, z ktorých je 1 301 endemických, čo z neho robí najviac druhov orchideí na svete!

 

Export banánov

Ekvádor je aj o banánoch. Ďalším zaujímavých faktom o Ekvadore je že je , najväčším vývozom banánov na svete.

 

Liečivé korene a Ekvador

Chinchona je národný strom Ekvádoru, a zároveň jedným z prvých liekov ktoré sa vyrábali na liečbu malárie!

 

Žltá, modrá a červená – vlajka Ekvadoru

Vlajka Ekvádoru, ktorá sa skladá z troch rôznych farebných horizontálnych pruhov, je vysoko symbolická. Horný žltý pruh predstavuje úrodnú krajinu Ekvádoru a bohaté plodiny. Stredná modrá znamená krajinu a oceán. Nakoniec je červená na spodnej časti krvi. Čiže: pôda, obloha a krv. Symbolizuje aj boj za nezávislosť krajiny.

kondor

Andský kondor – vzácny Ekvadorsky druh

Ekvadorský andský kondor tiež vzácny ohrozený druh. Andský Condor je najväčší lietajúci vták na svete. Dúfajme že ešte aj naše deti, vnúčatá a ďalšie generácie budú môcť ich vidieť na vlastné oči.

 

Najmenší andský štát je Ekvador

Z andských štátov (Čile, Argentína, Bolívia, Peru, Venezuela a Kolumbia) je Ekvádor najmenší.

 

Vitaj  Olinguito!

Jeden z prvých mäsožravých cicavcov objavených na západnej pologuli našiel svoj domov v Ekvádore! Jeho meno je olinguito.

 

Panamský klobúk – pochádza z Ekvádoru

Je to pravda. Široko ďaleko svetoznáma Panamsky klobúk vlastne pochádza z Ekvádoru, čo je ručne tkaný klobúk zručnými remeselníkmi, ktorí sídlia v Cuenca a Montecristi. Zaujímavé že?

IMG-20180708-WA0001-1024x576

 

Ako sa nevyslovuje  slovo Ekvádor?

 

Pravopisné chyby: Rovník, Ekvádor, Ekvator

 

Aká je priemerná dĺžka života v Ekvádore?

Predpokladaná dĺžka života: 71 rokov

 

Koľko provincií je v Ekvádore?

Ekvádor má 24 provincií, vrátane provincie Galapágy.

 

Expati milujú Ekvádor

Ekvádor je najobľúbenejšou krajinou pre expatov v Južnej Amerike.

 

Kde sa nachádza Ekvádor?

Ekvádor sa nachádza na tichomorskom pobreží Južnej Ameriky – medzi Kolumbiou a Peru. Hoci je Ekvádor jednou z najmenších krajín Južnej Ameriky (po Uruguaji, Suriname, Guyane a Francúzskej Guyane), je jednou z najrozmanitejších.

Ekvádor sa nachádza priamo na rovníku. Rovník križuje pevninu aj Galapágy.

 

Amazonská žaba

„Punk Rocker“ alebo  meniaca sa  dažďová žaba bola nedávno objavená v dažďovom lese Ekvádoru. Je to žabka , ktorá dokáže meniť štruktúru pokožky. Jej pokožka sa v priebehu niekoľkých minút mení z takmer hladkých na drsnú. Odborníci ešte nepochopili, ako to robí táto žaba, ale skúmajú ju.

 

Ekvádor nie je blízko Brazílie

Ekvádor a Čile sú jedinými dvomi krajinami Južnej Ameriky, ktoré nemajú hranicu s Brazíliou.

 

Ekvádor chráni prírodu

Ekvádor má prvú ústavu na planéte, ktorá uznáva práva prírody.

 

Malá chyba v merani v strede sveta

Ciudad Mitad del Mundo (Stred sveta) v Quite bol donedávna priamo na rovníku. Nachádza sa tu atraktívna mramorová pamiatka Mitad del Mundo. Nové merania však ukazujú, že rovník skutočne leží 240 metrov severne od pamätníka. No totooo

 

Morské prasiatko je veľmi populárne v Ekvádore

Malé milé morské prasiatka sú obľúbenou pochúťkou v Ekvádore. Ževraj chutí rovnako dobre ako kura alebo králik. Tak iba pre odvážnejších, kto nato má žalúdok a odvahu nech sa páči. V Quinte v každej reštaurácií pripravujú túto pochúťku..

 

V Ekvadore poznali popcorn skôr ako my Ameriku

Jedným z Ecuadorových tradiionálnych puchúťok je popcorn. Kukurica je jednou z najdôležitejších zložiek potravy indiánskej populácie a je známa už mnoho mnoho rokov.

fakt

 

Žiadna káva pre miestnych obyvateľov

Hoci Ekvádor je najväčším vývozcom banánov na svete a takisto sa podieľa na výrobe kávy, vyrába sa na vývoz. V krajine sa dajú kúpiť iba nekvalitné banány a miestni obyvatelia – keďže v obchodoch sa nedá kúpiť žiadna káva – s väčšou pravdepodobnosťou pijú v Ekvádore práškovú kávu alebo kakaový prášok.

Žiadne vízum

Ako európsky občan môžeš zostať v Ekvádore 90 dní bez víz.

Izolovaný indiáni

Na niektorých odlahlých častiach Ekvadoru dodnes žijú také indiánske skupiny ktoré sú izolované od civilizácie. Chodia na lov a zabijú každého kto sa im dostane pod ruku… takže pozor na túlavé topánky:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *