20161208_114332

Miesta ktoré sa oplatí navštíviť na Sri Lanke + užitočné tipy

Dovolenka na Srí Lanke je snom každého. Kto tu už bol sníva o návrate a kto tu ešte nebol sa sem chystá. Sri Lanka je veľmi obľúbená zimná exotická destinácia ktorú ponúkajú už roky aj naše Slovenské cestovné kancelárie. Pre tých dobrodružných a odvážnejších sme pripravili najlepšie tipy, rady, miesta čo sa oplatí vidieť na Sri Lanke. Jednoducho všetko čo treba vedieť pred cestou.
Najlepšie pláže, miesta, národné parky a top fakty a zaujímavosti o tejto úžasnej krajine Sri Lanke.

 

Prečo sa oplatí navštíviť Sri Lanku?

20161208_121446

Srí Lanka má krásnu prírodu

Keď premýšľam o Srí Lanke, jedine čo sa mi stale v pamäti vynára je krásna príroda. Tak veľa zelene ako tu som nikdy predtým nevidela. Scenéria pri cestovaní autobusom alebo vlakom je jednoducho úžasná a fascinujúca.

 

 

SRI LANKA

Slony a iné zvieratá na Sri Lanke

Slony sú absolútne úžasné tvory a pozerajúc sa na ne som sa musela vždy milo usmiať. Môžeš navštíviť Ephant farm alebo ísť na Safari tour ktorých  je tu na výber dosť. My sme navštívili Národný park Minneriya, kde sme mali možnosť vidieť stovky slonov. A bolo to naozaj super! Okrem toho, na Srí Lanke je aj neskutočne veľa opíc.

 

 

Bentota

Pláže na Sri Lanke

Na pláži na Srí Lanke sa človek ocitne ako v romantickom filme. Srí Lanka je ideálnym miestom, kde si môžeš oddýchnuť, vychutnať si teplučký oceán, alebo dokonca plávať s korytnačkami. Mimochodom, korytnačky sa dajú nájsť na Hikkaduwa pláži. Každý deň prichádzajú, ľudia ich kŕmia, takže sú na ľudí zvyknutí. Väčšinu času prichádzajú poobede po 16tej hodine. Nič nie je lepšie ako príjemná prechádzka po dlhej pláži, šum mora. Hotová romantika

 

 

20161211_122617

mountains-in-sri-lanka

Hory – ala prírodné krásy Sri Lanky

Srí Lanka má tiež neuveriteľne krásne hory. Na Srí Lanke je niekoľko vrchov a kopcov a môžeš si trošku zatrekoať ak sa nato cítiť. Byť na čerstvom vzduchu a obdivovať úžasné čajové plantáže v okolí tak človek to nevidí často. Na Sri Lanke sa to dá.

 

 

OVOCIE

Jedlo na Sri Lanke

Jedným z dôvodov, prečo sa Srí Lanka vrelo odporúča je aj fakt, že jedlo je na Sri Lanke vynikajúce. Najznámejšie je Rice & Curry čo je hotové nebíčko v ústach. Nehovoriac o úžasne čerstvom ovocí, banány, ananásy sú tak sladkučké ako nikde inde. Netreba sa báť.

 

 

Je Sri Lanka lacná alebo drahá? Čím sa platí na Sri Lanke?

Srí Lanka je vo všeobecnosti pre Európanov pomerne lacná. Je rajomn na zemi. Cestovanie vlakom je super lacné, stojí len pár centov. Napríklad hotel na pobreží v Hikkaduwa, môže stáť až 50 EUR za noc (ale s polpenziou). Najdrahšiou položkou sú vstupné na určité miesta, národné parky atď.. Vstupne do Sigyrija je okolo 30 EUR.
Oficiálnou menou na Srí Lanke je srílanská rupia so skratkou RS. V prepočte 1 EUR je 197 Rupií.

 

SRI LANKA 4

Veľký Budha

Veľká socha Budhu je všade tiež. Veľký alebo malý, stojaci alebo ležiaci Budha neleží natom v akej polohe ale je všade. , Stretnúť ich môžeš v Dambulle, alebo v blízkosti Galle. Je to skvelý zážitok a určite jedna z najzaujímavejších atrakcií Srí Lanky.

 

20161209_103830

Ako sa hovorí na Sri Lanke?

Neviem či je to kvôli bývalej bývalej kolónii, alebo sa jednoducho prispôsobujú už dlhodobo cestovnému ruchu, ale každý sa tu dohovorí po anglicky. A to neznamená, že len všetci zamestnanci v hoteli alebo reštaurácii, ktorí sú zvyknutí na turistov. S každým sa človek vie dohovoriť anglicky, na autobusovej stanici, v uliciach, v malých miestnych obchodoch. Deti sa učia anglicky v škole. Ľudia sú naozaj milí a nápomocní.

 

20161208_113629
SKÚSENOSŤ s inú kultúru

Srí Lanka je to iná kultúra a ľudia sa správajú inak. Keď si to človek uvedomí, zistí v akej bubline tu žijeme. Človek má možnosť získať iný nadhľad, skúsenosti

 

Najkrajšie miesta ktoré sa oplatí vidieť na Sri Lanke

 

BATADOMBALENA

Archeologické nálezisko ktoré sa nachádza 85 km od hlavné mesta Sri Lanky Kolomba. Pozostáva z niekoľkých jaskýň, ktoré majú veľký historický význam. Archeologické vykopávky odhalili kostrové pozostatky národa Balangoda, kamenné nástroje a starostlivo orezané fragmenty šperkov z mušlí a pštrosích škrupín. Archeológovia dokázali, že úzke spojenie a spolupráca afrických a indických kultúr.

 

 

20161212_115852

colombo

COLOMBO

Je hlavné mesto Sri Lanky a je najväčším mestom a prístavom na Srí Lanke. Mesto spája tradičnú architektúru s moderným. Miestna mešita Jami Ul Alfar je jednou z najnavštevovanejších turistických lokalít v Kolombe. Je krásna, veľká a červeno biela. Dominantou mesta je pevnosť z čias portugalskej a holandskej nadvlády z 16. – 18. storočia. Približne dva kilometre vzdialený je rušný bazár Pettah. Zaujímavé sú určite budhistické chrámy Kelani Rajamaha Viharaya, Vijiraramaya a Gota Vihare. Veľmi pekná je aj budova parlamentu, radnica, Stará budova parlamentu a ďalšie. Ak ste na návšteve Colombo, jeden deň je dosť vidieť a užiť si mesto.

 

BELILENA

najväčšie praveké jaskyne Srí Lanky leží 8 km od mesta Kitulgala. Kostrové pozostatky boli založené v jaskyni a sú staršie ako 12 000 rokov. Ďalšie vyšetrovania odhalili fosílie staršie ako 32 000 rokov. Pre prístup do jaskyne je potrebné lano alebo povrazový rebrík.

 

20161211_103332(0)

20161211_101012

SRI LANKA3

DAMBULLA

komplex pozostávajúci z viac ako 80 jaskýň, z ktorých niektoré využívali mnísi ako meditačnú miestnosť. Najznámejšia je druhá jaskyňa s rozlohou 52 x 23 m, pričom jej prirodzená výška stropu je 7 metrov. Postupne sa pridávali obrazy a sochy. Najstaršie pochádza z 12. storočia, posledné obrazy pochádzajú z konca 18. storočia. Komplex je najstaršou záhradou na Srí Lanke s jedinečným porastom stromov Namal Uyana (železné stromy). Dambulla patrí do svetového dedičstva UNESCO. Pozor ale, ak sa rozhodneš navštíviť Dambullu, nato aby si a dostala k o jaskyniam, musíš vyšliapať 500 schodov. Nie je to nemožné, ale nezabudni si pribaliť vodu 

Čo je dobré, môžete si spraviť počas výstupu toľko prestávok, koľko len chceš. Cestou môžeš obdivovať opice, ktoré je všade a vždy ti vyčarujú úsmev na tvári.

 

 

20161208_133400

SRI LNAKA 5

GALLE

významné obchodné, historické a prístavné mesto nachádzajúce sa na juhu Srí Lanky. Galle je jedno z najväčších miest na Srí Lanke. Ak sa nachádzaš v Galle, nezabudni navštíviť staré mesto, je to južná časť mesta, ktorá je oddelená vysokými múrmi. Môžete sa vyšplhať po vrch a poprechádzať sa pri mori. Mesto je s opevnením zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V meste sú aj nádherné piesočné pláže.

 

 

20161207_102057

HIKKADUWA

Je raj pre milovníkov podmorského sveta kvôli tomu že sa tu nachádzajú slávne koralové útesy. Hikkaduwa je ideálnym dovolenkovým miestom pre rodiny s deťmi, staršie páry, mladé páry. Pláž je úžasná, dlhá a plytká. Na jednej časti pláže prichádzajú každý deň popoludní korytnačky. Je to úžasné miesto, kde sa musí zastaviť.

 

 

kandy

KANDY- CANDY

Pre budhistov, tu nájdete najvýznamnejšie chrám na Srí Lanke, ktorý sa chváli vlastníctvom Budhovho zubu. Ten ale neuvidíš, pretože sa odkrýva len pri veľmi významných príležitostiach. Ale aj tak sa jedná o veľmi pekný chrám, ktorý odporúčam navštíviť. Nutné je sa vhodne obliecť, takže žiadne šortky alebo tielka. Do komplexu sa dostanete zadarmo, ale chrám stojí pre turistov 1000 rupií a prehliadka vám zaberie asi hodinu.

New-Ranweli-Spice-Garden

Do Kandy sa dá dostanete autobusom, ktorý jazdí pomerne často, alebo tiež taxi. Je to asi 2 hodiny autobusom. Navyše cestou sa môžeš zastaviť v Spice Garden.

Ako názov napovedá, jedná sa o zaujímavú záhradu, kde pestujú všetky možné korenia, takže uvidíte od aloe a škorice aj oveľa viac exotické plody ako plod kakaovníka alebo chlebovníka, vanilku alebo napríklad klinček. Mnohé doma poznáme ako prísady do vareného vína, ale tu sa navyše dozviete, z ktorých listov si uvariť čaj proti nespavosti, po ktorých bobuliach schudnete alebo z čoho urobiť krém fungujúci ako depilačný krém. Mnohé krémy a oleje môžeš hneď vyskúšať alebo si dopriať masáž zo vzácnych olejov. Na záver prehliadky, ktorá môže trvať  aj 2 hod, ťa zavedú samozrejme do obchodu, kde všetky produktu predávajú a ponúknu ti najlepšie ceny. Nie sú to lacné produkty, ale  sú to pravé a ajurvédske prípravky

 

 

20161211_122617

SRI LANKA 2

SIGIRYJA

Úžasný opevnený palác kráľa Kasyapu,. Sigiriya je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Je dobré vedieť, že toto miesto je veľmi obľúbene aj medzi domácimi ako aj medzi turistami, takže rátaj s tým že tu bude plnka. Ale stojí to za návštevu.  Čo je trošku absurdné je cena vstupného pre domácich predstavuje len pár centov ale pre cudzincov, turistov je vstupné do Sigiriya okolo 35 USD

Ale treba uznať že naozaj je to pekné a jedinečné miesto a určite stojí za návštevu. Ak sa tam rozhodneš zavítať, rezervuj si aspoň 4-5 hodín. Pohľad hore je naozaj super, a záhrady sú tiež krásne. V areáli sa nachádza malý bar kde si vieš kúpiť maleé občerstvenie a lacnú kávu.

POLONNARUWA

Toto starobylé mesto je jedným z najlepšie zachovaných archeologických nálezísk na Srí Lanke. Počas vlády kráľa Vijayabahu to bolo hlavné mesto kráľovstva Chola. V čase najväčšej slávy vyrástli tu rozsiahle záhrady, palác, umelá nádrž Parakrama Samudraya a mnoho ďalších unikátnych stavieb, ktoré dodnes sú v dobrom stave. Najznámejšie sú komplexné sochy Budhu – Gal Vihara. Sochy o veľkosti 7-14 m sú vytesané do žuly. Zachoval sa aj kráľovský palác, chrám Lankatilaka a ďalšie Thuparama.

 

Najkrajšie pláže na Sri Lanke

Srí Lanka, úžasný ostrov ležiaci južne od Indie, sa môže pochváliť takmer 1600 kilometrami piesočných pláží, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Západné pobrežie je pokryté širokou plážou tmavého piesku, kde je vstup do mora strmý a ideálny na kúpanie. Z juhozápadu na juh sa rozprestiera pláž s ľahkým pieskom a miernym vstupom do morských vĺn a občasným vhodným pre vodné športy. Ak uvažuješ o to že návštevíš aj ty  Srí Lanku, tu je zoznam najlepších pláží na ostrove

Unawatuna

Unawatuna je najobľúbenejšou destináciou na Srí Lanke. Leží len niekoľko kilometrov východne od mesta Galle. Miestna pláž je obdarená jemným  bielym pieskom, ukrytého v zátoke. Pobrežie zmýva tyrkysovo modrá voda, ktorá je tiež vhodná pre rodiny s deťmi. Voda je veľmi tichá a bezpečná pre plavcov pre všetky vekové kategórie, ale nie je vhodná pre vodné športy.

Bentota

Bentota

Jedna z najlepších pláží západného pobrežia je známa práve ako pláž Bentota, ktorá leží neďaleko rieky Bentota Ganga. Sú obklopené veľkými strediskami, ale napriek tomu nie sú preplnené. Laguna poskytuje pohodlné a ideálne podmienky na kúpanie a odpočinok na zlatom piesočku, ale je vhodné aj na vodné športy.

 

Uppuveli

Romantické prechádzky a relaxáciu nájdeš na pláži na východnom pobreží Uppuveli 6 km od mesta Trincomalee. Výhodná poloha láka turistov na výlet na ostrov Pigeon Island s koralovým bohatstvom. Možno je to presne to čo hľadáš.

 

Hikkaduwa

Táto pláž sa nachádza na juhozápadnom pobreží ostrova 20 km od mesta Galle. Počas dňa je tu celkom ticho a relatívny pokoj  ale večere sa v ,,centre,,menia na zábavné centrum. Je tu veľa barov, reštaurácií a obchodov. Pláž je čistá a voda v mori vhodná na kúpanie, potápanie a poznávanie podmorského sveta a vrakov. Ideálne aj pre rodiny s deťmi, pre romantické duše ktoré sa radi prechádzajú na pláži. Pozdĺž pobrežia sa tiahnu koralové útesy.

Weligama

Weligama

V malom mestečku Weligama na juhu ostrova nájdete piesočnatú pláž, ktorá je ukrytá v zálive, sú tu veľmi dobré podmienky na potápanie a dokonca aj surfovanie. Pláž je nedotknuté miesto, takže sa nemusíte počítať s farebnými službami.

PASIKUDA

Pasikuda alebo dokonca Passekudah sa nachádza 35 km severozápadne od Batticaloa a je ľahko dostupný z Trincomalee. Je zaujímavé, že nájdeš jeden z najdlhších úsekov plytkého pobrežia na svete.

TANGALLA

Oddych a ticho v odľahlých lokalitách sa nachádzajú na pláži neďaleko mesta Tangalle na najjužnejšom cípe Srí Lanky, 195 km od Kolomba. Nadšenci potápania ocenia dlhý úsek koralového útesu. Pláže sú krásny biely piesok.

POLHENA

Pláž Polhena sa nachádza asi 2 km od centra mesta Matara. Je považovaná za jednu z najbezpečnejších pláží na kúpanie kvôli koralovému útesu, ktorý je chránený a voda je pokojná.

Arugam Bay

Arugam Bay

Cove Beach Arugam Bay je známa po celom svete ako surfový raj. Konal tu a surfovanie súťaže. Leží na juhovýchodnom pobreží neďaleko mesta Puttuvil 320 km od Kolomba. Okrem pláže uvidíte krásnu prírodu s množstvom vtákov a zvierat. Pre surferov je to čistý raj na zemi.

Mirissa

Pláž Mirissa sa nachádza na južnom pobreží Srí Lanky pri najjužnejšom cípe. Pláž v tvare svetlého piesočnatého polmesiaca je omývaná tyrkysovo modrou vodou. Môžeš si tu zašnorchlovať alebo sledovať veľryby a delfíny. Pre aktívnych turistov odporúčam navštíviť  historické mesto Galle s holandskou architektúrou zo 17. storočia a národným parkom Yala.

Induruwa

Tichá oblasť je vzdialené niekoľko kilometrov od západného pobrežia Bentoty. Dlhé pláže v tejto oblasti sú lemované tropickou zeleňou a predstavujú ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú uniknúť pred každodenným stresom a hladajú dokonalý pokoj.

Kalutara

43 km južne od Kolomba leží mestečko Kalutara s peknou plážou. Pláž nie je vhodná na kúpanie často sú tu veľké vlny. Ak by ste chceli niečo vidieť v okolí, odporúčame navštíviť budhistickú budovu Vihara Gangatilaka.

Ahangama

Nie príliš známa pláž je pláž Ahangama, ktorá sa nachádza na južnom pobreží Srí Lanky, ale je skvelým miestom pre milovníkov surfovania. blízkosti nájdete zaujímavý chrám Kathaluwa.

 

Narodné parky na Sri Lanke

 

Všetky národné parky sú spoplatnené, nie je zadarmo. Vstupné do národných parkov na Srí Lanke nie sú len symbolické. Tiež je potrebné platiť za prenájom auta a sprievodcu. S prenajatým autom nemôžeš ísť sám do národného parku. Najlepší čas na návštevu niektorého zo safari je skoro ráno v období sucha, keď sa zvieratá budú nachádzať okolo vodných nádrží.

NARODNÝ PARK YALA

NARODNÝ PARK YALA

Yala je jednou z hlavných turistických atrakcií, pokiaľ ide o národné parky Srí Lanky. Leží na juhovýchodnom pobreží a celková rozloha parku je viac ako 126 000 hektárov. Ak budeš mať šťastie, uvidieť môže slony, leopardy, jeleňov, diviakov,krokodíly, byvolov, opice. Žije tu viac ako 150 druhov vtákov. Najvhodnejší čas na návštevu je od februára do júna.

 

NÁRODNÝ PARK BUNDALA

Národný park Bundala je v blízkosti Yala NP, na juhovýchodnom pobreží, východne od Hambantoty. Je to mokraďová rezervácia o rozlohe 62 km2, ktorý je domovom až 150 druhov vtákov, ktoré tu zimujú medzi aprílom a augustom, prichádzajúci z Indie a zo Sibíru – bolo tu pozorovaných až 2 000 ružových plameniakov. Národný park Bundala je navyše domovom niekoľkých desiatok slonov, civetiek a krokodílov. Národný park Bundala je jediným parkom, kde môžeš vidieť dva druhy krokodílov ktoré s vyskytujúce na Srí Lanke – krokodíl Mugger a krokodíl žijúci v slanej vode. Veľké množstvo krokodílov žijúcich v slanej vode možno vidieť v lagúnach a pri ústach Kirinda Oya. Zatiaľ čo sladkovodné krokodíly sa zvyčajne nachádzajú skôr v malých rybníkoch a na hornom toku rieky Oya Kirinda.

 

SRI LANKA

NÁRODNÝ PARK MINNERIYA

Má rovnaký názov ako vodná nádrž nachádzajúca sa v kultúrnom trojuholníku s rozlohou 8900 hektárov. Vstup do parku je cesta spájajúca Habarane a Polonnaruvu. Národný park je domovom cca 150 slonov a niektorým exotickým druhom vtákov. Najvhodnejší čas na návštevu je počas obdobia sucha od júna do septembra, kedy sa slony nachádzajú okolo vodnej nádrže.

NÁRODNÝ PARK MINNERIYA

NARODNÝ PARK UDA WALAWE

Ak idete na Srí Lanku v zime a chcete vidieť slony v ich prirodzenom prostredí, Národný park Uda Walawe alternatívu k Minneriya parku. Národný park Uda Walawe pokrýva južnú časť krajiny na ploche 31 000 hektárov v okolí vodnej nádrže Uda Walawe a zo všetkých srílanských parkov si jeho stáda slonov (do 500), divokých byvolov, sambarov a leopardov najlepšie konkurujú stepným rezervám v Afrike. Park je preslávený slonmi, ktoré sa nachádzajú vo veľkých stádach a pasú sa na miestnych pastvinách. Ďalšie zvieratá žijúce v parku je jeleň Sambar, divý byvol, makak, šakaly, civetky,, líšky, jašterice, krokodíly, leopardi, asi 30 druhov hady, rôzne vtáky atď.

 

NÁRODNÝ PARK WILPATTU

Wilpattu – veľký park nachádzajúci sa v džungli, pokrýva iba plochu (1085 m2). Časť parku je plnená chodníkmi a chodníkmi, husté lesy striedajú s výhľadom na jazero plné lotosov, malý bazén a mýtinu. Sprievodca vždy zastaviť v miestach, kde sú nejaké zvieratá. Vo všetkých národných parkoch budete mať dostatok času na pozorovanie zvierat, vychutnajte si výhľad a nasnímajte nejaké fotografie. Národný park Wilpattu je domovom malých vtákov s úžasnými farbami, veľkými predátormi, stádami jeleňov, pávmi, iguanami, opicami, slonmi, krokodíly a mnohými ďalšími.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *