Žilina je mesto, ktoré vás dostane svojou atmosférou

Žilina je 80-tisícové mesto na severe Slovenska, ktoré je nielen dôležitým dopravným uzlom, ale aj čarovným historickým centrom, ktoré dostane každého milovníka atmosféry. Niektorých až tak, že sa rozhodnú zorganizovať svoju svadbu práve v Žiline, lebo keď spečatenie lásky, tak v meste, do ktorého sa zamilovali. Čo by ste v 4. najväčšom meste na Slovensku mali všetko vidieť a kde sa môžete zabaviť či kultúrne vyžiť?

Čo vidieť?
Najkrajšou a najzaujímavejšou časťou Žiliny je rozhodne jej centrum, hlavne Mariánske námestie a jeho okolie. Štvorcové námestie, ako ho Žilinčania volajú, lemujú farebné meštianske domy, mačacie hlavy dodávajú historickú atmosféru a mincu si môžete hodiť až do dvoch studní. Jeho dominantou je Kostol sv. Pavla Apoštola. Práve Mariánske námestie býva v lete svedkom veľkých osláv v Žiline – mestských alebo osobných. Len neďaleko je čerstvo zrekonštruovaná majestátna budova Banky a najkrajšia žilinská budova – Rosenfeldov palác.

Kam za kultúrou
V poslednej dobe sa zo Žiliny stáva kultúrne mesto, o čo sa pričinilo aj mesto, ktoré každoročne organizuje Žilinské kultúrne leto a veľké Staromestské slávnosti. Okrem toho tu je skvelé mestské divadlo a partia nadšencov premenila železničnú stanicu v mestskej časti Zariečie na miesto kultúry, kde denne môžete vidieť rôzne koncerty, divadelné predstavenia, výstavy, workshopy či premietania filmov. Pokračujú však ďalej a rekonštruujú krásnu budovu žilinskej synagógy, ktorú chcú premeniť na kunsthalle.

Urobte si výlet v okolí
Žilina má skvelú polohu, vďaka ktorej to máte len na skok do Terchovej a obľúbených Jánošíkových dier, Malej aj Veľkej Fatry. Pár kilometrov od Žiliny je hrad Strečno, ktorý je veľmi pekne zrekonštruovaný. Ak sa vám nechce chodiť príliš ďaleko, z centra mesta to máte približne 30 minút chôdzou do veľkých a pekných záhrad Budatínskeho zámku, v ktorých si môžete urobiť napríklad piknik.

Hľadáte ubytovanie v Žiline? Navštívte stránku HotelGalileo.sk a nájdite svoj prechodný domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *