lisabon4_800x600

Lacne letenky do Lisabonu už od 46 EUR tam aj späť!

Lacne leteny si môžete zakúpiť na www.ryanair.com

Ubytovanie v Lisabone už od 15 EUR nájdete tu:  Ubytovanie rezervujte tu

lisabon letenka

 

Čo navštíviť v Lisabone
Lisabon je najzápadnejším hlavným mestom na európskej pevnine. Vďaka svojej polohe si vyslúžil prezývku „Mesto siedmych pahorkov“. Tieto vyvýšeniny pomyselne rozdeľujú Lisabon na niekoľko častí, z ktorých každá má svoje osobité čaro a charakter.

Lisabon je hlavným mestom Portugalska, je sídlom vlády, najväčším portugalským prístavom, politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom krajiny. V Lisabone žije asi 564 000 obyvateľov. Na lisabonskom predmestí však býva ďalšie 3 milióny obyvateľov v samostatných mestách Loures, Odivelas, Amadora a Oeiras.

Čo v Lisabone určite navštíviť
Prístavné štvrť Belém a Belémská veža
Kláštor sv. Hieronyma sa nachádza v prístavnej štvrti Belém. Práve odtiaľ vyrážali v 15. a 16. storočí moreplavci na svoje objaviteľské výpravy. Na ich počesť tu dnes stojí Pamätník objaviteľov (Padrão dos Descobrimentos). Veľká kamenná mapa na ňom znázorňuje trasy objaviteľských ciest. V susedstve pamätníka sa týči najznámejší symbol mesta – Belémska veža (Torre de Belém). Táto strážna veža je dnes z troch strán obklopená vodou. Pôvodne však stála na ostrove a mala za úlohu chrániť ústia rieky Tejo pred nepriateľskými loďami a pirátmi. Vežau nechal postaviť Manuel I. začiatkom 16. storočia v klasickom Manuelský slohu oslavujúcim zámorské objavy. Veža samotná pripomína tvar lode. Za vlády kráľa Manuela I. slúžilo pivnici veže ako väzenie. V roku 1983 bola Belémska veža spolu s kláštorom sv. Hieronyma pridaná na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Z terasy veže je krásny výhľad na okolitú krajinu až ďaleko k horizontu.

Belem

Vasco da Gama a kláštor sv. Hieronyma
Roku 1497 vyplával z lisabonského prístavu moreplavec Vasco de Gama na svoju objaviteľskú plavbu do Indie. Po svojom úspešnom návrate sa stal národným hrdinom a dodnes je miestnymi uctievaný. Jeho hojne navštevovanú hrobku si môžu turisti pozrieť v kláštore sv. Hieronyma (Mosteiro dos Jerónimos) zo 16. storočia. Krížová chodba kláštorného kostola je nádhernou ukážkou čistého manuelismu, stavebného slohu s lodnými prvkami (napr. Kotvami alebo smotaným lanom), ktorý sa stal veľmi populárnym za vlády kráľa Manuela I. Tento panovník nechal kláštor a rad ďalších stavieb v meste vybudovať na počesť slávneho návratu Vasco de Gama z expedície. Na romantické obdobie zámorských objavov a odvážnych moreplavcov môžu turisti zaspomínať v miestnej expozícii Múzea námorníctva (Museum da Marinha), ktoré sa nachádza tiež v stenách Jeronýmského opátstva.

Geometrické centrum Baixa
Centrumu mesta štvrti Baixa (Údolie) o širokými pravouhlými ulicami sa hovorí Baixa Pombalina. Pešie zóny v tejto štvrti sú lemované slnečníky zo záhradiek reštaurácií a kaviarní. Veľkolepé hlavné námestie Praça do Comércio (Obchodné námestie) slúžilo na vítanie dôležitých návštev a osobností, ktoré do Lisabonu priplávali loďou. Široká pešia zóna Rua Augusta spája Obchodné námestie s centrálnym lisabonským námestím Rossio (Priestranstvo). Kedysi sa tu usporadúvali býčie zápasy. Dnes je v centre zábavný park a dookola nespočet pôvabných kaviarní. Odpočívajú tu nielen turisti, ale aj miestni ľudia, ktorí pitie kávy povýšili doslova na rituál. Na námestí Praça de Figueira sa nachádza miestne dopravné rarita – osobný výťah (Elevador de Santa Justa), ktorý spája centrum mesta Baixa s vyššie položenou mestskou časťou Chiado. Výťah je vysoký 45 metrov.

Múzeá a galérie
Okrem Námorného múzea a Múzea kachličiek je v Lisabone preslávené tiež Múzeum starého umenia (Museum Nacional de Arte Antiga). Miestna zbierka je založená na dieloch portugalských umelcov, nájdete tu ale aj obrazy Hieronyma Boscha alebo Albrechta Dürera. V Lisabone je ďalej možné navštíviť Múzeum moderného umenia, kde môžete vidieť Rembrandta, Moneta aj Maneta, ďalej Archeologické múzeum, Mestské múzeum zamerané na dejiny Lisabone, Múzeum kočov so zbierkou kráľovských kočov či Gulbenkianovo múzeum ponúkajúce zbierku výtvarných diel. Otváracia doba vo väčšine z nich je od 10 do 17 hodín (v lete do 18 alebo 18.30). Zatvorené býva v pondelok a v čase obeda.

Bairro Alto
Mestská štvrť Bairro Alto (Horná štvrť) je známa hlavne svojím nočným životom. Turistov tu láka rad barov, reštaurácií a nočných podnikov. Odvšadiaľ zaznieva typické fado – portugalskej melancholické blues v sprievode gitár. Miestne žijú dlho do noci a vstávajú, podľa našich merítok, v dopoludňajších hodinách. Divadlo alebo koncerty tu začínajú často v pol desiatej večer. Do Bairro Alto sa dá okrem iného dostať výťahom Elevador de Santa Justa.

Lacne leteny si môžete zakúpiť na www.ryanair.com

Ubytovanie v Lisabone už od 15 EUR nájdete tu:  Ubytovanie rezervujte tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *