Mumbai_skyline88907

Lacné letenky do Mumbaja už od 392 EUR tam aj späť

Mumbaj (predtým Bombaj) je hlavným mestom štátu Maháraštra. Meno mesta je odvodené od hinduistickej bohyne rybárov Mumbaí Devi. Nie všetko je ale tu ale tak poetické. Mumbaj je mestom kontrastov. Patria k nemu nielen bohaté štvrte západného štýlu, ale aj chudobnej časti a slumy, ktoré zaberajú 3,5% mestskej rozlohy

Lacne letenky do Mumbaja  z Milána si môžete kúpiť na: www.turkishairlines.com mumbai ZÁKLADNÉ ÚDAJE Mumbaj je druhé najväčšie mesto Indie, žije v ňom asi 14,5 milióna ľudí. Zaberá plochu 436 kilometrov štvorcových a je jedným z najvýznamnejších hospodárskych a kultúrnych stredísk indickej republiky. Mesto sa rozkladá na siedmich ostrovoch v Arabskom mori: Colaba, Old Woman’s Island, Bombay, Mazagon, Worli, Parel (tu sa nachádza oblasť slumov), Mahim.

BRÁNA do INDIE Pre svoju významnú polohu je mesto nazývané bránou do Indie. Stavba, ktorá zodpovedá významu tohto slova, stojí na nábreží, má podobu skutočnej brány a vojde sa pod ňu šesťsto osôb. Bola postavená roku 1911 na počesť anglického kráľa. Vedú od nej schody až k vode. Naproti cez ulicu stojí moderný hotel Tádž Mahal, palác pre bohatých turistov.

MESTO plné kontrastov Bombaj je plná kontrastov. Veľkomesto západného typu je len na hlavných uliciach. O pár metrov ďalej už nie je asfalt, ulice sa menia v prašnej cesty plné odpadkov, domy sú na zrútenie. Bohatí úradníci, politici, obchodníci a turisti versus ľudia, ktorí umierajú hladom a žijú v neskutočných hygienických pomeroch. Najdôležitejšie letisko južnej Ázie a vlaky ovešané Indy ponáhľajúcimi do práce alebo dedinčanov, ktorí zúfalo hľadajú prácu a šťastie v tomto neobyčajnom meste. Bombaj je zmesou západnej kultúry plné mrakodrapov, bánk, úradov, supermoderných hotelov, anglickej koloniálnej architektúry a kultúry ázijské, chrámov, hinduistov, budhistov a orientálne atmosféry. Ostrov o veľkosti šesťdesiatich ôsmich štvorcových kilometrov predstavoval v koloniálnej dobe ideálny obchodný priestor so skladovacími plochami a prekladisku tovaru. Dokonale to využili Angličania a Mumbaj sa stala jedným z ich najväčších obchodných centier na indickom subkontinente.

PRECHÁZKA PO CENTRE Mumbai

* Viktóriino nádražie

* Prvá trasa

* Druhá trasa

K pešej prehliadke Mumbai je asi najlepšie skoré nedeľné ráno, keď ulice sú ľudoprázdne a nemusíte sa predierať davmi. Idylka prázdneho mesta končí okolo 10 hodiny a ulice ožívajú pouličnými predavačmi, čističi topánok, Barbier a vôbec rušným životom. Okolo poludnia už neprejdete prakticky nikam. Za najfotogenickejším pohľadom sa ale musíte vydať miestnym vlakom.

Viktória  STANICA V okolí Viktórinej stanice môžete vidieť takmer všetky pamätihodnosti Mumbaja. Všetky sú v dosahu 20 minút pešej chôdze. Sama stanica je jedinečnou pamiatkou a pripomína skôr palác než stanicu. Vedľa neho je rovnako neobyčajne výstavaná budova hlavnej pošty.

TRASA „OD STANICE k bráne do  INDIE Ak sa vydáte z nádražia rovno po hlavnej triede, neomylne vás cesta po desiatich minútach dovedie k Florina fontáne. Po rovnakej triede ďalej asi po 300 metroch dôjdete k univerzite, ktorá sa pýši kópiou londýnskej hodinovej veže Big Ben. Celá univerzita, rovnako ako Justičný palác, je postavená vo veľmi výpravnom klasicistickom štýle. Očakávate, že podobne veľkolepý bude aj Horniman Circle a chrám sv. Štefana – ale omyl. Po monumentálnosti univerzity a nádražie pôsobí Horniman Circle ako väčší kruhový objazd s parčík uprostred. Odtiaľto je to už len pár stoviek metrov k Bráne Indie a v Mumbaji ste videli všetko podstatné.

TRASA „OD STANICE K tržnici Ak sa vydáte na druhú stranu od stanice, nemôžete na jeho konci minúť Crawfordskou tržnicu, ktorú projektoval otec Rudyarda Kiplinga. Za videnie ešte stojí práčovňa, v ktorej sa perie bielizeň pre celú Mumbaj. Žiadne práčky, ale pekne ručne.

MUMBAJSKÉ slum Oblasť slumov v Mumbaji je najväčší na svete. Na ulici bez prístrešku žije teraz asi 700 000 ľudí. V slumoch (3,5% plochy Mumbai) žije ku dnešnému dňu 40% obyvateľov mesta. V týchto oblastiach dosahuje hustota zaľudnenia až neuveriteľných 400 000 ľudí na štvorcový kilometer. Niektorí podnikaví Indovia zabrali pozemky v tejto oblasti, a približne 50% slumov je preto súkromných. Ich nájomníci platia poplatky majiteľovi za vodu a nájom týchto úbohých chatrčí.

DARÁVÍ je najväčší z chudobných štvrtí mesta. Odhaduje sa, že tu žije 500 000-700 000 obyvateľov. Daráví je najväčší núdzové sídlisko na svete. Hlavná trieda tejto úbohej štvrti je len sťažka zjazdná. Po daždi sa z nej stáva odporne páchnuce lepkavý močiar s mnohými zákernými dierami. Medzi hromadami odpadkov, zdochlín, a naopak veľmi živých potkanov tu ľudia varia, perú bielizeň a žijú svoj ​​zvyčajný každodenný život. Na priestore, ktorý by nám nestačil ani na garáž, sa tu tiesnia pätnásť i viac ľudí.

Ubytovanie v Mumbaji už od 11 EUR nájdete tu:  Ubtovanie rezervujte tu

Lacne letenky do Mumbaja  z Milána si môžete kúpiť na: www.turkishairlines.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *