ist3

Istanbul- sprievodca mestom

Hagia Sophia       Hagia Sofia

Budova bola postavená ako hlavný kostol Byzantskej ríše, Hagia Sofia bolo najväčšou katedrálou na svete takmer 1000 rokov. Po dobytí Konštantínopolu, Osmanská ríša ju premenila na mešitu, premaľovala ikony, pridala minarety, modlitebný výklenok a Islamskú kaligrafiu. V roku 1935, turecká vláda premenila túto stavbu na múzeum a dnes je to pravdepodobne najobľúbenejšia turecká turistická atrakcia. Je považovaná za stelesnenie Byzantskej architektúry, a na to aby ste mali kompletný zážitok z Hagie Sofie sa musíte dostať dnu. Hlavný dóm chrámu sa čnie nad hlavami návštevníkov a je viditeľný z každého uhla. Kamenárska práca a mozaiky sú ohromujúce. Veľká katedrála prežila viaceré zemetrasenia, pády dvoch ríši a 1500 rokov chátrania, ale dnes, a nezáleží na vašej viere, je to ešte stále skutočný náboženský zážitok.

Grand Bazaar      Grand Bazaar

Grand Bazaar (Kapalıçarşı) v Istanbule je jedným z najväčších krytých trhov vo svete. Tvorený je šesťdesiatimi ulicami, nachádza sa tam 5000 obchodov a denne ho navštívi 250 000 – 400 000 návštevníkov. Postavený bol v 15. storočí, krátko po dobytí Turecka. Je veľmi známy vďaka klenotníctvam, ručne maľovanej keramike, kobercom, výšivkám, koreniu a obchodmi so starožitnosťami. Veľa stánkov v bazaare je zoskupených podľa typu tovaru a tak vznikajú štvrte zamerané na kožu, zlato, šperky a podobne. Jadro trhoviska, nazývané Cehavir Bedestan, vystavuje najdrahšie starožitnosti a šperky.

Topkapı Palace       Palác Topkapi

Oficiálna Istanbulská rezidencia pre osmanských sultánov stojí už takmer 400 rokov. Je to miesto kde sultáni majú všetko čo chcú, vrátane knižnice, mešity a komplexu pre hárem. Je to hlavná atrakcia v Istanbule, v paláci sa momentálne nachádza viac moslimských relikvií ako kdekoľvek inde – vrátane meča proroka Mohammeda, a je plný aj artefaktov z osmanskej éry. Artefakty však nie sú jedinou zaujímavosťou. Miesto je bohaté na politické intrigy a falošnosť – ako je príbeh Roxelany, dievčaťa z háremu, ktoré sa stalo sultánovou legálnou manželkou, ďalej možno spomenúť množstvo súperov, ktorí boli vyhostení alebo bratovražedné súboje o dedičstvo – nájsť v ňom jednoducho môžeme drámy hodné Hollywoodskeho filmu.

The Spice Bazaar       The Spice Bazaar

The Spice Bazaar sa nachádza v Eminonu, pri Novej Mešite a na juh od most Galata. Je to druhý najväčší bazaar po Grand bazaare. Turecký názov Mısır Çarşısı, znamená Egyptský alebo Kukuričný bazaar. Sú tu dve hlavné ulice olemované obchodmi predávajúcimi korenie, sušené ovocie, oriešky, čaje, porcelán a ďalšie remeselné výrobky. Hneď vedľa západného východu je Mehmer Efendi – obchod s kávou, kde sa predáva najkvalitnejšia Turecká káva v meste. The Spice Bazaar leží v srdci jednej z najvyťaženejších obchodných štvrtí v Istanbule. Tip na dobrý obchod je prezrieť si obchody v susedných uliciach, kde sa tovar často predáva výrazne lacnejšie.

Basilica Cistern       Basilica cistern

Cisterna je v podstate veľká vodná nádrž. Ale obyvatelia Konštantínopolu vedeli skladovať vodu, tak ako aj mnohé iné veci, s eleganciou a vkusom; natoľko aby táto nádrž stála za návštevu. Môžete obdivovať konštrukciu a umeleckú prácu, zatiaľ čo cez haly sa šíri ozvena šíriaca sa potrubím. Miesto je tiež známe ako Sunken Palace. Najväčšia zo stoviek podzemných nádrží v meste bola postavená v 6.storočí, počas vlády Byzantského cisára Justiniána I.

Bosphorus Bridge      Bosphorus Bridge

The Bosphorus Bridge tiež zvaný ako Prvý Bosporský most je jeden z dvoch mostov spájajúci úžinu Bosphor s Európou a Áziou. Most sa nachádza medzi Ortaköy (na Európskej strane) a Beylerbeyi (na Ázijskej strane). Je to gravitačne kotvený visutý most, dlhý 1,510 m. Od apríla 2007 funguje LED svetelný systém riadený počítačom, ktorý mení farby a vzory svetiel a osvetľuje most v noci.

Taksim Square       Taksim square

Západný fast foodový  reťazec  dnes stojí na rovnakom mieste ako sa v roku 1977 udial masaker na Taksimskom námestí, kedy stret politických skupín skončil smrteľnými následkami. Dnes, Taksimské námestie je atrakcia obľúbená vďaka hotelom, reštauráciám a obchodom. Taliansky sochár Pietro Canonica vytvoril veľký Monument Republiky, slávnostne otvorený v roku 1928 a uložený tu, v srdci moderného Istanbulu.

The Princes Islands       Princeznine ostrovy

Princeznine ostrovy pozostávajú z deviatich ostrovov pri Ázijskom pobreží Istanbulu v Marmarskom mori. Pravidelné alebo rýchlostné trajekty premávajú zo štyroch ostrovov do rôznych častí mesta; od Bostanci, Kadikoy – Kartal štvrtí na Ázijskej strane a od Sirkeci a Kabatas štvrtí na Európskej strane. Motoristi nemajú povolený vstup na ostrovy, preto musíte chodiť peši alebo si požičať bicykel či konský povoz či dokonca somára. Veľa miestnych ľudí v Istanbule vlastní alebo požičiava svoje letné domy, alebo sem chodia cez víkendy plávať na malé pláže alebo piknikovať.

Historic Areas of Istanbul      Historická časť Istanbulu

V roku 1985, UNESCO pridalo Historickú časť Istanbul do svojho zoznamu Svetového dedičstva. Tento zoznam sa týka štyroch oddelených častí Istanbulu a zahŕňajú Modrú Mešitu, Sokollu Mehmet Pasha Mosque, Şehzade Mosque komplex, Palác Topkapi, Hipodróm  Konštantínopolu, Valensov akvadukt, Justíniove kostoly Hagie Sofie, Sv. Irene, Küçük Ayasofya Mosque (Malá Hagia Sofia) and  Pantocrator Monastery (kláštor Pantocrator) ; the former Church of the Holy Saviour of Chora (kostol Chora); a veľa ďalších podobných ale aj rôznych typov budov ako sú kúpele, cisterny a náhrobné kamene.

Dolmabahçe Palace      Palác Dolmabahce

Palác Dolmabahce bol postavený v 19. storočí a je to jeden z najočarujúcejších palácov na svete. Bol administratívnym centrom neskorej Osmanskej ríše a býval tu posledný Osmanský cisár. Po založení Tureckej republiky v Ankare, Mustafa Kemal Ataturk previedol všetky politické funkcie do nové hlavného mesta ale pri svojej návšteve v Istanbule, obýval malú izbu v Dolmabahce paláci. Zostal a privítal svojich zahraničných hostí a vytvoril centrum pre národné, historické a jazykové kongresy a medzinárodné konferencie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *