buenos aires prezernatcny obr

Lacné letenky do Buenos Aires, Argentina už od 538 EUR z Viedne

Podľa niektorých sa jedná o najkozmopolitnejšiu metropolu Južnej Ameriky – faktom zostáva, že hlavné mesto Argentíny má strhujúcu históriu, obrovský štýl a veľmi osobitú tvár.Meno dostalo od Juana de Garay a celý názov znel Santisima Trinidad y Puerto de Nuestra Seňora del Buen Ayre, v preklade mesto Najsvätejšej trojice a Prístav Panny Márie Dobrého vetra, ktorá bola ochrankyňou námorníkov.

 

Letenky si môžete zakúpiť na www.delta.com

buenos aires

 

Jej oficiálny názov od r. 1996 je Ciudad Autónoma de Buenos Aires (Autonómne mesto Buenos Aires)

V samotnom centre mesta žijú necelé 3 milióny obyvateľov, s predmestiami je to okolo 14 miliónov.

Centrum
Májové námestie
Dalo by sa povedať, že Buenos Aires bolo vybudované okolo Kvetinového námestie, ktoré vždy bolo a stále je rozochvievajúcim srdcom celej krajiny. Od svojho založenia v roku 1580 bolo svedkom mnohých protestov a manifestácií nemalého historického významu. V súčasnosti je toto námestie obklopenú koloniálnou architektúrou, vysokými palmami a pestrofarebnými záhradami.

Návštevníkov zrak najskôr upúta Casa Rosada (Ružový dom), sídlo vlády – viď nižšie text vo štvrti Montserrat.

Pre naprostú väčšinu obyvateľov Argentíny je naj navštevovanejším miestom tohto námestia hrobka generála José de San Martína, osloboditeľa dnešnej Argentíny, Čile, Peru, Bolívia a Uruguaja, ktorá sa nachádza v útrobách katedrály. San Martin je jeden z mála národných hrdinov, ktorý je uctievaný Argentínčania všetkých politických prúdov.

Za pozornosť stojí aj Budova tlače, jedná sa hneď o prvú stavbu Májové triedy. Ešte donedávna využívaná najstaršími a najkonzervatívnejšími novinami krajiny. V súčasnosti sa jedná o Dom kultúry Buenos Aires, ktorý je ako jediný postavený vo francúzskom štýle na rozdiel od zvyšku zástavby, ktorá je prevažne španielska.

La city

Za La city je označovaná banková štvrť  Buenos Aires. Nájdeme tu nielen národnej ale aj zahraničné banky z celého sveta. Úplne neprehliadnuteľná je ohromná budova Banka národov, postavená z mramoru a kameňa dokončované roku 1888. V prvom poschodí môžeme navštíviť múzeum numizmatiky.

Južné mesto
V XVII. stor. došlo k rozšíreniu mesta južným smerom, preto je práve táto zóna jednou z najstarších v Buenos Aires. Pre väčšinu turistov sú najdôležitejšie nasledujúce trištvrte: Montserrat, San Telmo a La Boca.

Montserrat je štvrť, ktorá tiež slúžila ako rezidenčné, kde sídlili najvýznamnejšie rodiny v meste. Nachádzajú sa tu jedny z najstarších budov v meste. Manzana de las Luces sa nachádza jeden blok južne od Kvetinového námestia, pochádza z polovice 17. stor., Kedy jezuiti stavali pre kráľa kláštor a koľaj. Údajne je spojená radom tajných tunelov vrškom Montserrat. Mala obranný charakter. Ďalej stojí za zhladnutie Kostol a kláštor Santo Domingo, Bazilika sv .Františka, Kostol S. Ignacio de Loyola, Plaza de mayo, Casa Rosada, ktorá tiež nesie názov Casa de Gobierno, vládny palác. Už r. 1580 existovala na tomto mieste malá pevnosť. R. 1870 president Sasrmiento nechal dom natrieť na ružovo, vychádzal z myšlienky, že spojí 2 farby – červenú a bielu, 2 vládnych strán tej doby. Ďalšími zaujímavými budovami sú: Cabildo, katedrála Metropolitana a Sídlo vlády. Café Tortona je v štýle Art Nouveau (secesia) a je to jedna z najstarších literárnych kaviarní, večer tú budete počuť jazz a tango. Confitería El Molino -legendární miesto schôdzok zo zač. 20. stor., Navrhnuté talian. architektom Gianottim. Palacio Barolo je alegorickou budovou na Božská komédia od Danteho.

San Telmo je štvrť s fascinujúcou históriou, kde v súčasnosti prebývajú predovšetkým umelci a starožitníci. Pôvodne to bola jedna z najstarších častí mesta (spolu s Montserrate) a až do 19. stor. slúžila skôr ako rezidenčné časť. Ale v r. 1871 po epidémii žltej zimnice sa bohatá spoločnosť odstěhovalaa domy sa vtedy prenajímali emigrantom. zaujímavé miesta k videniu tu sú: Farnosť S. Pedro González Telmo z pol. 18. stor., Tržnica San Telmo, Plaza Manuel Dorrego, kde sa koná blší trh so starožitnosťami, Casa de Castagnino, dom, kde býval maliar J.Carlos Castagnino.
La Boca – známa predovšetkým pre pestrofarebné fasády miestnych domov, postavené na pilotoch ako ochrana pred povodňami. Tu predtým žili prístavné nakladači. La Boca je známa aj svojimi rušnými reštauráciami, kam sa ponáhľajú turisti, aby sa v noci pobavili. La Boca vznikala v rokoch 1860 až 1930, kedy sem prichádzali hlavne vysťahovalci z Talianska. Jej ďalším typickým rysom sú nerovné, výškovo rozdielne chodníky. Visutý most celý zo železa, je z r. 1908 a slúžil na spojenie s ostrovom Isla Maciel. V La Boce môžete navštíviť: Vuelta de Rocha, miesto, kde sa predtým schádzali emigranti, aby snívali o svojich ďalekých domovoch, Pasaje Caminito, bývalú železničnú cestu, ktorá slúžila do r. 1920, dnes je to pešia zóna, Bar La Perla, kde v sobotu môžete vidieť zadarmo tango show, Divadlo de la Ribera, Voskové múzeum, Atletický klub Boca Juniors, Casa Amarilla, Park Lezama, Ortodoxná ruský kostol.

Vo štvrti Recoleta je zase nakopené veľké množstvo kultúrne cenných pamiatok, napr. Múzeum výtvarného umenia, Knižnica, Kultúrne centrum Recoleta, pôvodne bol v ich stenách kláštor, ktorý slúžil ako azyl žobrákom a starcom, Bazilika NS del Pilar, v koloniálnom štýle, postavená jezuitmi v 1. pol 18. stor., Palác de Glace, pôvodne sála na korčuľovanie na ľade, dnes výstavná sála, bar La Biela a ďalšie.

 

Palermo v tejto štvrti sa nachádza múzeum Latinoamerického umenie, ktoré je najvýznamnejším v krajine. Palerno je niekedy nazývaný pľúcami Buenos Aires pre množstvo záhrad a lesíkov. Môžete navštíviť Jardín Japonesa, Jardín Zoológico, Jardín Botánico, Hipodrom a Planetárium Galileo Galilei. Palermo sa delí na dve časti, starú -Viejo, a bohémskou -Hollywood, s barmi a malebnými uličkami a novú, kde sú kiná a telvizní a filmové štúdiá, takže sa tu schádza rad umelcov.

San Nicolas – Táto štvrť býva tiež niekedy nazývaná Centro, je situovaná medzi štvrťou Montserrat a Retiro. Za prehliadku stojí: Bazilika a kláštor de la Merced, Kostol a kláštor de las Catalinas. Na Avenide Corrientes sa zase nachádza veľa divadiel a je tu bohatý a rušný nočný život.

 

Ubytovanie v Buenos Aires už od 9 EUR nájdete tu:  Ubytovanie rezervujte tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *