rome2

Top miesta čo vidieť v Ríme!

Hovorí sa že na spoznanie Ríma nestačí ani celý život nie to len pár dní. Nato, aby každí z Vás mal možnosť spoznať a vidieť a zároveň zažiť čo najviac z väčšného Ríma, pripravili sme pre našich milých čitateľov top atrakcie Ríma, ďalej tipy a triky ako sa dá v Ríme dobre najesť aby to peňaženku nezabolelo. Nestačí? Čo tak zopár tipov čo sa dá vidieť a robiť v Ríme zadarmo? Ak ťa zaujali tieto body tak čítaj ďalej a dozvieš sa viac…

coloseumKoloseum

Koloseum je bezpochyby najväčšou ikonou ako antického Ríma, tak aj dnešného moderného Talianska. Je to najväčšia rímska stavba aká kedy bola postavená. Stavať sa začalo v 70.-tych rokoch nášho letopočtu pod vedením cisára Vespasiana a stavba bola dokončená v 80.-tych rokoch nášho letopočtu. Je to žijúci monument technologických schopností antických Rimanov. Amfiteáter mal kapacitu až 50 000 ľudí, ktorí sledovali zápasy gladiátorov, popravy a lovy zvierat (vrátane levov alebo krokodílov dovezených z Afriky pre zábavu). V lete 2010 bolo podzemie Kolosea spolu so zvieracími klietkami a gladiátorskými komorami, znovu otvorené pre návštevníkov.

fontana di treviFontána di Trevi

Tradícia hovorí, že ak hodíš mincu cez svoje ľavé rameno do fontány, tá vám sľúbi návrat do tohto najkrajšieho mesta sveta. Vo filme Frederica Felliniho La Dolce Vita bol zvečnený obraz ako sa Anita Ekberg kúpe v tejto fontáne. Predtým bola Fontána de Trevi zvečnená aj vo filme Three Coins, čo ešte viac zväčšilo jej popularitu. Navrhnutá bola Nicolom Salvim pre Pápeža Klementa XII a dokončená bola v druhej polovici 18. storočia. Socha uprostred predstavuje Neptúna, ktorý je vedený Tritónmi, kým Poli Palác v rokokovom štýle predstavuje perfektnú kulisu.

 

gianicoloGianicolo

Je obľúbený kopec medzi turistami aj domácimi s krásnym výhľadom na Rím. Hotel Gianicolo sa nachádza v blízkosti historického centra mesta, tesne nad Vatikánom a na vrchole krásnej panorámy.. Človek sa pri prechádzke okolo môže cítiť ako na prechádzke v lese a to neďaleko Ríma. Stačí si niečo pribaliť na jedenie a pitie, a o romantický picnic je postarané. Nádherná scenéria na Rím čo viac už len chýba ku šťastiu?

20151206_114945

Panteón

Stavba pôvodne postavená Marcusom Agrippom, obnovená bola Domitianom a následne prestavená Hadriánom (pridal dóm). V 7. storočí bol Panteón premenený na kostol pápežom Bonifácom IV. Výhradným zdrojom svetla je otvor na vrchole dómu (oko). Veľa slávnych talianov je pochovaných v Panteóne, medzi nimi je napríklad renesančný maliar Raphael a kráľ Viktor Emanuel I.

la-casa-del-caffe-tazza

Talianská božská káva

Kaviareň La Casa Del Caffè Tazza D’oro ktorá je skutočnou špecialitou v Ríme, v ktorej káva je nielen že božská, ale aj dostupná za veľmi prijateľné ceny na Rímske pomery. Priprav sa však na dav v samoobslužnom obchode, pretože ľudia tu nie sú len na to, aby si vychutnali kávu: káva je pripravovaná v interiéri a personál za pultom vám vždy rád povie zopár trikoch o výrobe kávy. Môžeš si tu dať kávu za 1 EUR – nemôžeš si však sadnúť, pretože kaviareň nemá terasu, ale prechádzky po Pantheone s kávičkou v ruke ti to vynahradí .

Námestie Piazza Navona

Obrazy nočného života, reštaurácií, obchodníkov a klasických sôch a fontán – Piazza Navona je jedno z najlepších miest v Ríme ak chcete tráviť čas nič nerobením. Relaxujte pri Neptúnovej fontáne a pozorujte okoloidúcich ľudí. Zrejme tu nebudete jesť viackrát, pretože reštaurácie sú tu drahé (priplatíte za lokalitu), ale určite je to veľmi zaujímavé aspoň raz to vyskúšať; budete sa cítiť ako turista a jedlo bude okay ale užijete si výhľad a ozvučenie – ako v cirkuse.

fit

Forum Romanum (Rímske fórum)

Rímske fórum bolo centrom života antického Ríma. Bolo to miesto obchodovania, rozhovorov o politike alebo jednoducho miesto kde ste videli iných alebo iní videli vás oblečeného v tóge. Dnes sa môžeš prechádzať cez množstvo ruín – triumfálny oblúk cisára Septimusa Severusa, Vestin chrám alebo môžeľ vidieť miesto atentátu na Júliusa Cézara. Jeden lístok je platný pre Fórum, Kolosem a Palatine Hill.

Španielske schody

Navrhnuté Alessandrom Specchim a Francescom de Sanctisom, Španielske schody stúpajú od Piazza di Spagna ku kostolu Trinita dei Monti. Každý rok na jar infiorata (koberce z kvetín) prinášajú tisíce azaliek, ktoré skrášľujú schody. Populárna pamiatka je obľúbená turistami, ktorí si na moment na schodoch oddýchnu a nasajú atmosféru.

Námestie Piazza di Spagna

Piazza di Spagna je verejné námestie v Ríme, známe kvôli Španielskym schodom. Uprostred sa nachádza Fontána Baroqe, ktorá je zvyčajne obklopená zástupom ako miestnych tak aj turistov. Tesne nad Španielskymi schodmi je postavený dom, kde žil anglický básnik John Keats. Dnes slúži ako múzeum.

 

Pizzeria Elettroforno FrontonNajlepšie pizzeria v Ríme

Hoci Pizzeria Elettroforno Frontoni nie je v blízkosti centra mesta, stojí za to si sadnúť na metro,a previesť sa až sem. Podľa Tripadvisora je to najlepšia pizzeria z pomedzi desiatich tisícok rímskych reštaurácií! Len pár minút chôdze od stanice metra Marconi, Pizzeria ktorá nie je ani prehnane drahá, nájdeš vždy čerstvú pizzu ktorá je vyrobená s kvalitných surovnín a tiež s láskou k remeslu. V pizerke sa snažia kombinovať tradíčné chute s novinkami. Od vegetariánov od mäsožravsov tu príde každý na svoje.

Rýchle občerstvenie resp. Kde sa ešte dá dobre najesť v Ríme?

Ak sa radíš medzi tých čo neradi navštevujú reštaurácie, neboj hladný v Ríme nezostaneš., Na každom rohu sú tkz. Rýchlo občerstvenia kde ponúkajú od sendvičov , veggie burgrov až po pizzu všetko. S úlovkom si stačí už len sadnúť na lavičku na námestie a môžeš sa právom cítiť ako domáci Rimania.

castel-santangelo-large_01Anjelský hrad v Ríme- Castel St. Angelo

Dlhú dobú tento hrad slúžil ako pohrebisko cárov, neskôr ho používali na vojenské účely. Dnes je to múzeum. Legenda hovorí že pápež uvidel na hradnom vrchu archanjela svätého Michala, a to bola predzvesť konca mórovej epidémie. Na znak ho pomenovali Anjelský hrad.

Národné múzeum- Museo Nazionale v Ríme

Od rímskych a grécky obrazov, rôzne fresky, antické sochy, poklady na objavovanie .ak ťa zaujíma historia, natomto mieste si prídeš na svoje. Pozor pondelky je múzeum zatvorené.

pizza veneziaPiazza Venezia

Najrušnejšie námestie počas dňa i večera. Na námestí stojí za pozretie sídlo Mussoliniho, ktoré je otvorené verejnosti. Nachádza sa tu tiež vzácna zbierka obrazov, sôch,

Bazilika sv. Petra

Nie je náhoda, že táto bazilika je najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v Ríme. Okrem toho, že je centrom katolíckeho náboženstva, je tak pôsobivá a krásna, že pri pohľade na baziliku nikto nemôže zostať ľahostajný.
Bazilika sv. Petra je najväčší kostol na svete. Jeho rozsiahla kopula je tiež jednou z najväčších na svete. Ako sa dostaneš dovnútra, rozmery sú ešte pôsobivejšie a luxusná architektúra zaujme rozhodne každého návštevníka.

Fontána di Trevi

Ak budeš prechádzať okolo Fontána di Trevi, tak nezabudni hodiť mincu a následne si niečo zaželaj. Akt am nebude príliš veľa turistov tak si nezabudni užiť pohľad na fontánu ktorá je plná sôch je to hotové umelecké dielo. Taka maličká info na záver: turisti hodia do fontány okolo 3000 EUR denne.

Staré mesto – Rím

Staré mesto je historickým renesančným centrom Ríma. Staré mesto je tiež rímska štvrť (Starý Rím) s mnohými hotelmi a apartmánmi, vedľa Pantheonu, Piazza Navona a chrámu Hadriána. Ak sa rozhodneš ísť do staré Mesta, tu budeš mať tiež možnosť vidieť niektoré z pamiatok, ktoré sú populárne u miestnych obyvateľov.

20151207_123800 20151207_131227

Vatikan múzeum

Hlavnou atrakciou Vatikánu je Námestie sv. Petra, Bazilika sv. Petra, Sixtínska kaplnka a 14 veľkolepých vatikánskych múzeí. Múzeá boli založené v 16. storočí a Vatikán sa môže pochváliť jednou z najdôležitejších a najväčších umeleckých zbierok na svete. Za zmienku stojí točité schodisko Vatikánskeho múzea, a známa Sixtínska kaplnka.

Bezplatné aktivity v Ríme

Áno dobre čítaš. V Ríme sa dajú niektoré veci zažiť a vidieť zadarmo. Napríklad..môžeš objavovať skytý poklad Ríma. Ako? Hotel Aula ottaganela sa nachádza na ulici Via Romita a je otvorený od utorka do nedele verejnosti. Je to jeden zo ,,skrytých pokladov Ríma,, Toto miesto je domovom starých rímskych sôch v ,, osem hranovej sieni, ktorá kedysi bola využívaná ako Planetárium.
Ak budeš poslednú nedeľu v mesiaci v Ríma, tak sa dá bezplatne navštíviť veľmi veľa rímskych múzeí. Napríklad Galériu Borghese, Terme di Caracalla, ale aj národnú galériu moderného umenia na námestí Piazza dell,Accademia di San Luca. Toto múzeum je otvorené v pondelok, stredu a v piatok. Ale ako sme už pisali, poslednú nedeľu v mesiaci je otvorené zadarmo verejnosti. Ak si fanúšik Raffaelovýh diel, tak tu si niektoré vybrané diela môžeš pozrieť .

Ak už budeš mať múzeí dosť, tak môžeš sa zúčastniť aj takzvanej Free Walking tour.Tieto prehliadky miest zú veľmi veľmi obľúbené nie len v Ríme ale tento koncept funguje aj viných metropolách ako aj Madride, Barcelone, Rejkjaviku, Japonsku atď.. Na interenete alebo na facebooku sa da vždy zaregistrovať a vyhľadať termíny kedy sa budú konať v aký deň a hodinu takéto prehliadky. Väčšinou tieto prehliadky organizujú mladý a enrgický ľudia ktorý majú naštudované históriu mesta, kulturu a vedia ti povedať kopec zaujúmaostí o meste. Samozrejme je to na tebe keď budeš chcieť môžeš dať pár EUR ako prepitné ale je to len na tebe.

tour_img-845579-146

Ak už máš dosť aj prehliadky mesta a chceš si vydýchnuť od väčšné vybrujúceho mesta, môžeš tak urobiť vo Villa Borghese. Je to skvelé miesto na prechádzku , a dokonalé miesto na skrytie sa pred horúcimi lúčmi slnka. Záhrady vo vile Borghese sú voľne prístupné a park je naozaj veľmi veľký tak pozor aby si sa netratil- a. v parku je aj múzeum, umelé jazero, klzisko ktoré je vyťažené v zimných mesiacoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *